A mai reggelem igazából délben indult, és bár egész jót aludtam az ékszakázás után, mégis a fáradtság uralt egész nap. Még a kávét is kihagytam menta teára cserélve :-).
Évek óta kávéval indul a napom és a legtöbb ember hasonlóan cselekszik, hiszen meggyőződésünk, hogy a reggeli kávé felébreszt bennünket és megadja a naphoz a kellő lendületet. Nem mellékesen a kávét illata és ízvilága miatt is kedveljük, sokunk meg oda és vissza van egy jó tejeskávéért. Kész kultusz épült már a különleges növény köré, hiszen egy kávézóban egész sor kávékülönlegességek között veszhetünk el, és ha nem vagyunk egészségtudatosak, akkor igen megnehezedik a választás is.
Régóta halljuk azonban, hogy a kávéfogyasztás egészségtelen, cseréljük le inkább zöld teára, vagy másmilyen teára. Gondoltam végére járok a témának, mert unom már, hogy mindenféléket mondanak össze-vissza, amitől az ember lánya csak még jobban összezavarodik.
A kávé, ahogyan sok más is, bizonyára káros, ha nagy mennyiségeket fogyasztunk belőle, de jótékony hatásait már akkor sem képes kifejteni, ha kávéfüggők vagyunk, azaz mindennap iszunk egyet vagy akár többet. Az igazi az lenne, ha alkalmi kávéfogyasztókká válnánk, és maximálisan kiélveznénk ezáltal a fekete nedű különleges íz- és illatvilágát, és nem utolsó sorban előnyeit is.
Na de vegyük végig az alapoktól: a kávé koffeintartalmának köszönhetően van energizáló hatása, de éppen a koffein az, ami miatt függőkké válhatunk, és amint elmarad a kávénk, fáradtnak és kedvtelennek érezzük magunkat. A függőség első lépcsőjének a munkahelyet/felsőoktatási intézményt nevezném meg (legalábbis az én esetemben az egyetemen indult a kávéfogyasztás). A vizsgaidőszak pedig különösen kiemelt kávéfogyasztással járt, amit sokszor megspékeltünk egy kis energiaitallal is, hiszen a “24-ből legalább olyan 20-at ébren lenni” volt a cél. Nem véletlen tehát, hogy egy ilyen 3-4 hetes időszak után több napi alvás következett :-), aminek köszönhetően újra kisimult az arcunk.
Mi történik, ha az ember kávéfüggő?
A koffein következtében megemelkedhet a kortizol szint, minek következtében hízás lép föl, alvászavarokkal kell küzdeni és az immunrendszer is gyengül. Tanin tartalma miatt a szervezet nem képes hasznosítani a vasat, így vashiány is felléphet.
A koffein rossz hatással van az inzulin érzékenységre is, azaz csökkenti azt, minek következtében hízás lép fel és megnövekszik a cukorbetegségre való hajlam.
A kávé vízhajtó hatásáról sokat hallhattunk már, csak épp azt felejtették el mondani, hogy rendszeres fogyasztás (függőség) esetén ez megszűnik.
Mi történik ha az ember alkalmi fogyasztó?
Először is ez azt jelenti, hogy a kávé nincs jelen a mindennapi életben, nem pedig azt, hogy naponta teszem azt csak egyet fogyaszt 🙂 Ezt pusztán azért emeltem ki, mert én abban ringattam magam, hogy napi egy kávé, már-már kell.
A néhai kávé javítja a reakció időt és a rövid távú memóriára is jó hatással lehet, előnyös az érrendszeri megbetegedések elleni védekezésben, de akár szorulás esetén is jól jöhet, mivel serkentően hat a bélmozgásra. Májvédő hatása is ismert, segít a májrák megelőzésében. És igen a kávé antioxidánsokat is tartalmaz, bár ez a szó annyira divatos és elcsépelt, hogy alig merjük már elhinni, hogy tényleg vannak.
Érdemes azonban még azt is hozzá tenni, hogy a kávé vagy bármilyen más növény vagy szer jótékony hatása akkor tud maximálisan érvényesülni, ha az ember tudatosan táplálkozik.
A fentebbiekből levonandó konklúzió az, hogy a reggeli kávét tényleg teára kell cserélni, és meg kell szüntetni a függőséget! Holnaptól rajta leszek az ügyön, 10 év után szakítok imádott feketémmel, de biztos vagyok benne, hogy az illata mindig kísérteni fog 🙂
Jó hír tehát, hogy a kávé remekül megfér a paleo életmóddal, csak éppen alkalmi fogyasztóvá kell válni. Ha valaki nagyon nem tud lemondani róla, akkor a koffein mentes kávék lehetnek alternatívák.
És végül egy jó kis vasárnapi desszert, mert nagyon kívántunk valamit 🙂
Vaníliás krémtúró, ami a túró miatt nem teljesen paleo, de minden más összetevője az!
A vaníliás krémtúró hozzávalóit, illetve a menta tea PCOS-re gyakorolt hatását a Cukormentes Facebookon olvashatjátok. Lájk!
Remélem vagytok:-))
Kedves radayholiday! A korábbi válaszom mégsem állja meg a helyét tea ügyben, nem lehet bármilyen teát inni, hiszen a koffein tartalmú teákkal abszolút helyben vagyunk 🙁 Sajnos nálam is most esett le a tantusz…Szóval a koffein mentes teák mehetnek 🙂
Szerintem reggel bármilyen tea jó lehet, csak figyelj az összetevőkre. Teából talán érdemesebb az organikus verziót választani. Ami a diabetikus édességeket illeti, nem ajánlom őket, mert tele vannak tartósítóval, ízfokozóval és az édesítőszer amit használnak általában káros, mérgező (pl. aszpartam). Az édességeket érdemes visszaszorítani (kvázi leszoktatni magunkat az édes ízről), és néhanapján valami gyümölcsöt vagy paleo süteményt összehozni helyette. Az a legbiztosabb ha te csinálod, hisz akkor tudod, hogy mi van benne, és milyen minőségű:-)Néha belefér a bűnözés, de az legyen tényleg néha 🙂 Remélem segítettem!
Oooo de kár, én is nagy kávés vagyok, a latte macchiato a kedvencem…de hát ezek szerint tényleg le kéne tenni. Hát nem tudom, lehet megpróbálom holnap a teát. Szerinted bármilyen teát lehet inni amúgy? Én nem kezdtem még el a paleolit diétát, de a cukrot már helyettesítem minden ételben, édességekből pedig diabetikusokat veszek…de azoknak is nagyon magas a kalória tartalma (csoki).