cukormentes

Ne magolj, megárt!

Hogy egyszerű-e az egészséges életmód? NEM! Hogy lemondásokkal jár-e? IGEN! Hogy folyamatosan szembesül-e az ember azzal, hogy amit éveken át rágtak a fülébe a dietetikusok, orvosok és a reklámok, nem jó? IGEN! Sőt nagyon káros? IGEN! Hogy hallom-e napi szinten, hogy mi a fenéért vonok meg dolgokat magamtól, hisz valamitől meg kell halni? IGEN! Hogy kívánok-e néha egy-egy sütit? NEM! És egy-egy klasszikus fagyit? IGEEEN! Hogy megveszem-e? NEM!

És folytathatnám a kérdések hadát annak kapcsán, hogy milyen a paleo életmód, de egy kérdés számít csak igazán: jobban érzem magam tőle??? IGEN, SOKKAL JOBBAN! És innentől nincs is értelme a többi kérdésnek. És az a célom, hogy ti is úgy érezzétek magatokat ahogyan én, hogy megszűnjenek a kétségek, a magyarázkodások, a mondvacsinált ellen-indokok. De ehhez még kell pár tudnivaló, hogy teljesen tiszta legyen a kép.

Úgy döntöttem, az olajok után a magokról írok részletesebben, egyrészt mert közös a szál, másrészt mert imádjuk őket, harmadrészt, mert mi paleosok előszeretettel illesztjük be őket a mindennapi étrendünkbe. Hogy ez így jó-e? Attól függ 🙂

Szerintem hamarosan elérkezik az a szint, amikor már elegetek lesz abból, hogy mi mindent nem szabad, és nekem estek :-). De higgyétek el, ezt értetek teszem, mert én azt gondolom, hogy ha meg is kell halni valamitől (persze, mindenkinek eljön az utolsó órája), egyáltalán nem mindegy, hogy mitől és milyen körülmények között.

Na de nézzük a magokat. A zsíros étkezés részeként tekintik sokan a magokat, ami nem igazán jó döntés. A magok valóban rengeteg ásványianyagot tartalmaznak, mellettük viszont nagy mennyiségű PUFA-t (többszörösen telítetlen zsírsavak)is, főként omega6 zsírsavat, ami mint a korábbi írásból tudjuk, nem jó csak igen pici mennyiségben. Mindemellett a magok és diófélék, ahogy számos más növény is, amit kiiktattunk az étrendünkből, rendelkeznek olyan védekező mechanizmusokkal, melyek nem éppen hasznosak az emberi szervezet számára. Tény és való, hogy az a lektin mennyiség ami a magokban van sosem fog autoimmun betegségeket okozni, mint pl. a glutén, de akinek már vannak emésztési problémái, vagy IBS, annak mindenképpen el kellene hagynia a magokat teljes mértékben.

A lektin mellett, azonban a magvak fitinsav tartalma nem elhanyagolandó az egészséges ember számára sem. A fitinsav egy speciális védekezőmechanizmusa a magvaknak, aminek az időszerű csírázásban van szerepe. Ez a fránya fitinsav azonban nem éppen barátságos a mi szervezetünkkel, hiszen kötéseket képez az általunk bevitt ásványi anyagokkal, és nem hagyja őket felszívódni. Így aztán kétpofára tolhatjuk a magokat a rengeteg ásványianyag miatt, mert nem túl sok kerül belőlük hasznosításra :-(. DE! erre még mindig azt mondom, hogy ez nem egy rettenet nagy probléma, hiszen ha a magokat sós vízbe áztatjuk olyan 12 órára (én éjszakára szoktam), leöblítjük, majd kiszárítjuk, akkor ez a fitinsav már nem is jelent problémát, hisz kiázik belőle (lévén, hogy a víz a csírázási körülményt jelenti a mag számára). Arra kell csak figyelni ha sütőben szárítjuk, hogy a lehető legalacsonyabb hőfokon tegyük azt, sőt én a sütő ajtaját is nyitva hagyom résnyire. Nem muszáj kiszárítani, de nedves állagában gyorsan el kell fogyasztani, mert romlandó.

Nnna gondolom sokan fellélegeztetek, hogy akkor mégiscsak lehet magokat enni,  hisz fitinsav kipipálva, csak azt a fránya omega6-ot se felejtsétek el. Biztos sokatoknak eszébe jut, hogy ácsi, a magokban omega3 is van bőven, szóval akkor miről is beszélek én itt??? Nos ez tényleg így van, csak épp az a probléma ezzel az omega3 zsírsav formulával, ami a magokban van, hogy nagyon instabil (ALA formátumú, azaz rövid szénláncú), tehát nem tud hasznosulni a szervezetünkben, sőt inkább káros. A hosszú szénláncú (EPA és DHA) omega3 a zsíros vad halakban található meg, illetve az állati zsírokban, így azt ilyen ételekkel lehet és kell pótolni.

Vegyük sorban:

A makadámia dióban nagyon alacsony a PUFA (100g-ban csupán 1,5g) így ezt lehet nyugodt szívvel nagyobb mennyiségben is fogyasztani 🙂 (Gondoltam a bajnokkal indítok:-). Áztatni sem feltétlenül kell, pláne, hogy a fitinsav tartalma is elhanyagolható. A makadámia diónak magas a tiamin (avagy B1 vitamin), réz és mangán tartalma.

A gesztenye is hasonlóan szuperjó, hisz alacsony a PUFA tartalma (100g-ban mindössze 0,9g) és a fitinsav tartalma is, sőt ez magasabb hőmérsékleten is stabil, így nem kell tartani a pirításától, sütésétől. A gesztenye az egyetlen értékelhető C vitamin mennyiséget tartalmazó mag, mellette pedig réz, mangán és B6 vitamin is található benne.

A mandula közepesen magas PUFA tartalommal bír (100g-ban 12g, többnyire omega6). Remek mangán, réz, magnézium, E vitamin és riboflavin forrás mértékkel való fogyasztás esetén.

A pisztácia is a közepes mezőnyben foglal helyet (100g-ban 13g) PUFA mennyiség szempontból, ami az ásványianyagokat illeti réz, tiamin, mangán és B6 vitamint lehet tőle remélni :-).

Most viszont kapjatok a szívetekhez, a dió következik, aminek igen magas a PUFA tartalma (100g-ban 47,2g!!). Sokan dicsőítik a magas omega3 tartalma miatt, ami 100g-ban 9g, de ez még mindig igen kevés lenne az omega6 kiegyensúlyozásához. Szóval nagyon nagyon mértékkel tessék ezt a mangán, magnézium és réz forrást nassolni.

A törökmogyoró is a közepes frontot erősíti (100g-ban  7,9g) többszörösen telítetlen zsírsavak szintjén, E vitamint, tiamint, rezet és mangánt tartalmaz.

A kesudió hasonló a törökmogyoróhoz (100g-ban 7,8g), de a magnézium, réz és mangán mellett foszfort is tartalmaz.

A paradió (brazil dió) sajnos 20,6g PUFA-t tartalmaz 100g-ban, de nagyon magas a szelén tartalma, így emiatt érdemes fogyasztani. Rossz hír azoknak aki imádják (pl. jómagam), hogy 2-3 szem is elég a szelén pótlására, sőt mi több, a túlzott szelén bevitel toxikus hatással bír. A szelén mellett magnéziumot és rezet is tartalmaz.

Sajnos a tökmagnak is magas a PUFA tartalma (100g-ban 21g), szóval ezt sem ajánlatos folyamatosan nassolni egy 2 órás film mellett :-). A tökmag mellett szól azonban magas magnézium tartalma (ami a legtöbb ember étrendjéből hiányzik), mellette pedig rezet, mangánt, foszfort és vasat is tartalmaz.

A napraforgómag, alias szotyi sem kecsegtet semmi jóval (100g-ban  23g PUFA), viszont tartalmaz E vitamint, tiamint, magnéziumot, mangánt, rezet és szelént.

A szezámmag PUFA tartalma szintén magas (100g-ban 21,8g), de remek kálcium, magnézium, vas, réz és mangán forrás.

A lenmag omega3-ban veri az összes többi magot, hisz PUFA tartalmának nagy részét ez teszi ki (100g-ban 28,7g), viszont sajnos ez az ALA formátumú omega3, így aztán nem sokra megyünk vele.

A leglényegesebb magokat gyűjtöttem ki, és ha valaki hiányolná a földimogyorót, az azért hibádzik a felsorolásból, mert egyrészt nem paleo, másrészt azért nem paleo, mert valójában nem a magok és diófélék családjába tartozik, hanem a hüvelyesekébe, amiket ugye mellőzünk.

Összegzésként annyit, hogy érdemes kiáztatni a magokat, hogy legalább a fitinsav veszélyt likvidáljuk, illetve érdemes őket kis mennyiségben, odafigyeléssel fogyasztani. A fenyőmag és a dió a lehető legrosszabb választás, így azokat külön érdemes kispadra küldeni és csak nagy ritkán elővenni, mértékkel :-).

P.S. Ne felejtsétek a Cukormentest, mert ott mindig történik valami :-). Ne maradjatok le: Lájkoljátok! 🙂

Olaj a tűzre, avagy “barátból” ellenség

Sokszor beszéltem már arról, hogy a paleo étrend egyik fontos része a zsíros(abb) táplálkozás, hiszen az alacsony szénhidrát bevitel következtében, testünk a zsírból nyeri energiáját. Most viszont azt gondolom, hogy tisztázni kellene milyen zsírokra gondolok, mi az amit valóban kell fogyasztani, és mi az amit a lehető legminimálisabbra kell csökkenteni. Most sem szándékozom tudományos-kémiai eszmefuttatásba bocsátkozni, hisz azt gondolom nem az a lényeg, hogy értsük milyen kötésekkel rendelkeznek a különböző zsírok, sokkal inkább jó tudni, hogy miből ehetünk nyugodtan, mit érdemes csökkenteni és mit kerüljünk.

Az omega3 zsírsav igencsak közkedvelt mind a mai dietetikában, mind a paleo táplálkozásban is, szemben az omega6-al, melyről mumusként számolnak be mindenhol. Mindkettő többszörösen telítetlen zsírsav, és a külföldi szakirodalomban a PUFA rövidítéssel jelölik őket. Én is ezt használom a továbbiakban, a rövidség kedvéért.

Na szóval, ha azt mondom omega3, bizonyára sokatoknak jut eszébe, hogy hoppá, ma elfelejtettem bevenni az omega3 kapszulámat, vagy, éppen tegnap hallottam, hogy milyen jó lesz, ha én olyat szedek, gyorsan elszaladok beszerezni egy dobozkával, üvegcsével. A halolaj kapszulák, vagy olajok is igencsak kedveltek, számos formában elérhetők nem csak a gyógyszertárakban, de a drogériák polcain is.

Annak idején, a kozmetikusom azt mondta, hogy azok a krémek, amik könnyen elérhetők, bármely drogériában beszerezhetők, nem jók. Nagyon alacsony a hatóanyag tartalmuk és tele vannak tömegnövelőkkel, tartósítószerekkel, káros “olajokkal”. Ezt jól megjegyeztem, és most meg kell mondjam, így van ez a “csodálatos” omega3-al is.

A PUFA-kal az a gond, hogy nagyon instabil a szerkezetük, hő és fény hatására könnyen lebomlanak, bomlástermékük pedig igen káros lehet egészségünkre. Ezeket a zsírsavakat főként a növényi olajokban találjuk, ezért van tehát, hogy nem ajánlott velük sütni-főzni. (Arról nem is beszélve, hogy nagyrészt műanyag flakonban értékesítik, amik igen kétes körülmények között vannak tárolva, tehát még a műanyag is belekerülhet az olajba.) Sokan kérdezik, hogy miért nem jó oliva olajban sütni, hiszen az utóbbi években igencsak felkapottá vált…nos ezért. És igen, tudom, hogy az oliva olajnak alacsony a PUFA tartalma, de mégis inkább hidegen ajánlott, mintsem hőkezelt formában. Érdemes tehát megjegyezni, hogy a PUFA-kat nagyban kerülni kell, és a lehető legalacsonyabbra fogni a fogyasztásukat, sütéshez-főzéshez pedig egyáltalán nem használni.

A paleoban igencsak nagy szerepet kaptak a magvak, melyek bár nagyon magas vitamin és ásványianyag tartalommal dicsekedhetnek, sajnos omega6-ban is verhetetlenek. A legtöbb mag zsír részét omega6 zsírsavak alkotják, de ezt részletesebben szeretném tárgyalni, így ez egy külön téma lesz :-). Nos ez mit jelent? Akkor mégsem lehet magokat enni??? Hát nem éppen, de majdnem. Kell magokat enni, de nagyon visszafogott mennyiségben. Aki naponta 2-3 maréknyit fogyasztott mostanáig, jó lesz ha elkezdi csökkenteni a bevitelt, különösen akkor, ha sok fruktózt is fogyaszt gyümölcs formájában. A PUFA-k ugyanis könnyen képesek reakcióba lépni a fehérjékkel és a fruktózzal testünk számára toxikus anyagokat bocsátva ki, melyeket előrehaladott glikációs végtermékként (AGE) ismerünk, és melyek például komoly vesekárosodást okozhatnak.

A túlzott PUFA fogyasztás fontos szerepet játszik a krónikus gyulladások megjelenésében is, melyek a klasszikus “gyógyító gyulladásokkal” szemben nem erősítik az immunrendszert, hanem elnyomják azt. Gondoljunk csak bele, a társadalom nagy része napraforgó olajjal főz, mert a zsír ugyebár “egészségtelen”. Hát megint csak azt tudom mondani, hogy kezdek elveszni a dolgokban, hisz mindenki marha-egészségesen étkezik, aztán a társadalom valahogy mégis krónikusan betegszik…

Azoknak akik összekavarodtak volna az információkban, íme egy kis összesítő, amit szem előtt tartva könnyűszerrel, számolgatás és megőrülés nélkül is megfelelő szinten tudják tartani a PUFA fogyasztást:

Először is, a PUFA-k, mind az omega3, mind az omega6 esszenciális zsírsavak, azaz szükségünk van rájuk, csak épp nem abban a mennyiségben, amelyikben elénk tárulnak nap-mint nap. NE! süssünk-főzzünk többszörösen telítetlen növényi zsírokkal, helyettük JÖHET a kókuszolaj, tisztított vaj, pálmaolaj, marha faggyú, melyek telített zsírok, nagyon nagyon alacsony PUFA-val. Én javaslom továbbá, hogy amennyiben egy mód van rá, próbáljuk ételeink nagy részét 170 fokon sütni-főzni.

A növényi olajokat csökkentsük le a lehető legjobban, extraszűz OLIVA OLAJat viszont használjunk nyugodtan salátákhoz, vagy olyan ételekhez, amiket nem teszünk ki hőnek.

A magok közül fogyasszuk nyugalommal a makadámia diót akár nagyobb mennyiségben is, mert alacsony a  PUFA tartalma, brazil diót módjával, mert bár magas az omega6 tartalma, ebben található a legnagyobb mennyiségű szelén. A gesztenyének is alacsony a PUFA tartalma, ugyanakkor egészséges szénhidrát forrást jelent. A mandulának, kesudiónak, törökmogyorónak már magasabb az omega6 tartalma, ásványianyag és vitamin tartalmuk miatt mégis érdemes őket fogyasztani visszafogott mennyiségekben. A kedvenc diónkkal kell a legóvatosabban bánni, hisz annak a legmagasabb az omega6 tartalma.

Az omega3 bevitelt érdemes lenne csak természetes forrásból pótolni, ami zsíros vad halat jelent (tonhal, lazac, szardínia stb). Ezek elég nehezen elérhetők és drágák is, de heti egyszeri fogyasztásuk is elegendő az omega3 pótlásban és az omega6 kiegyensúlyozásában, illetve gondolj csak bele, az omega3 kapszulák is drágák, és ráadásul nem is biztonságosak :-(. Megbízható forrásból szármzaó (sötét, hűtött helyen tárolt) halolajat is fogyaszthatunk, de egyáltalán nem biztos, hogy ezt könnyebb beszerezni, mint a vad halat :-).

Nyugodtan fogyasszunk húsokat, hiszen azok főként telített zsírokat tartalmaznak. Az állati zsírok is telített zsírsavakból, egyszeresen telítetlen zsírsavakból állnak, kisebb mennyiségben tartalmaznak PUFA-t, így azokat is nyugodtabban fogyaszthatjuk, mint a magvakat. De a mérték ez esetben is érték.

És végül a lényeg számokban: a PUFA fogyasztás (omega6 és omega3 egyaránt) napi kalóriabevitelünk 4-5%-ánál ne legyen több, ha mégis, akkor fogyasszunk sok antioxidánst az egyensúly megteremtése érdekében.

Ezek olyan információk, melyek tudatában könnyebb az étkezésünket szervezni. Tisztában vagyok azzal, hogy ezt a 4-5%-ot elég nagy matek lenne napi szinte betartani, és elképzelhető, hogy alig megvalósítható. A lényeg az, hogy törekedjünk rá, és ha egy mód van, inkább válasszunk mangalica zsírt vagy kacsazsírt, mintsem magokat nagy mennyiségben, fruktózt nagy mennyiségben, illetve különböző növényi olajokat. Lehet, hogy az a trendi ha egy háziasszony konyhájában 5-6 féle növényi olaj van (dió olaj, tökmag olaj, lenmagolaj stb), de ezek mindennapos használata maximum trendi, de NEM EGÉSZSÉGES!

Az én választásom főzéshez: 90%-ban kókuszolaj, 10%-ban paleolaj (vagy olajessimo).

Sütéshez: 80%-ban kókuszolaj, 20%-ban kistermelői (házi) vaj.

Salátákhoz, öntetekhez: 80%-ban oliva olaj, 20%-ban szőlőmag olaj.

Magok: makadámia dió, paradió, kesudió, mandula, törökmogyoró. Kenyerekbe tökmag, napraforgómag, lenmag, szezámmag.

Kenyerekhez: imádom a kacsazsírt és a libazsírt is, de csak megbízható helyről veszem meg.

Húsok: bármilyen hús, a halat és a bárányhúst próbálom rendszeresíteni a heti étrendbe. A bárányhús új visszatérő, és bár gyerekkoromban utáltam, az utóbbi 2 próbálkozásom után határozottan jelentem ki, hogy most már imádom:-)

P.S. kattints a Cukormentesre és ne maradj le az újabb recept ötletekről, edzés tippekről! Találkozzunk a Libamájfesztiválon jövő héten: én viszem a kenyeret, Te pedig kaphatsz kóstolót a libamájad mellé:-) Like????

Így fogyj! Biztos recept, végleges megoldás!

Manapság szinte mindenki teljes kiőrlésű kenyereket és csökkentett zsírtartalmú ételeket fogyaszt…na ehhez képest nem durran szét az egészségtől a társadalom, meg a kóros vékonyság helyett a kóros elhízás jellemző már gyerekkortól is, és mellette ott az összes modern civilizációs betegség (erről írtam az előző bejegyzésben részletesen). És az a vicc, hogy ezek után mégis azt vágják a fejemhez, hogy “De hát a zsír hizlal, a zsír egészségtelen!!!!”  Igazán??? honnan tudod, ha mindig alacsony zsírtartalmú ételeket fogyasztottál????

Mi a megoldás tehát? Az lenne, hogy felejtsd el gyűlölni-utálni a tested, villámdiétába kezdeni, eszement fogyókúrákra adni a fejed, megvonni magadtól a táplálékot, és persze felejtsd el a „varázserejű” fogyitablettákat is! Ezek helyett a szénhidrátokat  csökkentsd le amennyire csak tudod…de ne feledd, a gyümölcsevéssel bevitt fruktóz is szénhidrát, tehát ha azt mondom, hogy kevés szénhidrátot vigyél be, akkor nem a kenyérre, tésztára gondolok. Azokat kispadra kellene küldeni végleg!

Helyettük jöhetnek a telített állati zsírok (megbízható forrásból), husok, halak, telítetlen növényi zsírok (omega3 előnyben) és magvak, tojás (0-ás vagy 1-es kódú), zöldségek minden mennyiségben, gyümölcsök és fűszerek. És ha azt hiszed, hogy attól, hogy nem eszel minden másnap krumplit vagy rizst és elmarad a kenyér, unalmas lesz az életed és az étkezésed, akkor nagyon TÉVEDSZ! Sokkal jobbakat ehetsz, mint valaha korábban (lsd a Cukormentesen), a fantáziád valami csoda folytán előkerül a sufniból és elkezdesz konyhabűvészkedni, eközben pedig fogysz, helyreáll a hormonháztartsod, kigyógyulsz az allergiádból és rengeteg minden másból is. Nem rakétatudomány, csak elszántság és fegyelem…és ha eddig képes voltál eszement diétákkal küzdeni sikertelenül, akkor mostantól csak  jókat kell főznöd, és mégis jobb lesz az eredmény…:-)

Hogy lássátok mennyire nem egyszerű az emberi szervezet, próbáljátok ki azt, hogy néhány napig semmilyen szénhidrátot nem esztek, cserében jöhet egy jó kis zsírosabb hal, bárányhús, marhahús, sertés, csirke és persze a zöldségek . Van akinél csak pár hét után, de van akinél akár már 1 hét után is jelentkeznek az elvonási tünetek, hiszen a szervezet hozzászokott ahhoz, hogy kapja a cukrot, így aztán el is kezdi jelezni az igényét rá. Ha ezt mégsem kapja meg, előáll a ketozis állapota, amikor elkezdi a zsírt használni energiaként, és ez a jó! Innentől megszűnnek a hullámzások, a hirtelen éhségrohamok, az evés utáni beájulások, a cukor kívánalma, és marad a rengeteg energia, amit egyszerűen nem értesz, hogy eddig hol a fenében lehetett.

Egyetlen hátránya van csak ennek a dolognak, miszerint nem abban a pillanatban jelentkezik, amikor mi azt szeretnénk, hanem amikor a szervezetnek leürültek a glükóz raktárai. Ezt fáradtságtünetek is követhetik pár napig, míg az átállás meg nem történik. Ez egy folyamat, és ezt nem lehet átugrani…elhatározás és kitartás szükségeltetik, de az eredmény mindent megér.

Az alvás, a megfelelő pihenés és a vitaminok egyaránt fontosak ahhoz, hogy a szervezet elkezdje a saját gyógyulási folyamatát. Az alvás éjfél előtt az igazán pihentető, és nevetni fogsz, de az ideális az lenne, ha a tyúkokkal kelnénk és feküdnénk….bár ez nehezen kivitelezhető, de azért még jó tudni. Sosem hittem volna, hogy képes leszek azért korán kelni, hogy 7-re menjek edzeni. Most már el sem tudom képzelni, hogy ez másképp legyen. És tudod mit, az esetek többségében magamtól felébredek, a telefon csak olyan 10 perc múlva szólalna meg. Ma 5-re volt beállítva a telefon, és ¾ 5-kor már ébren voltam, pedig 11 után feküdtem le.  Ezt nem lehet napokig csinálni, ma egész biztos korán fekszem, mert holnap és holnap-után is korai lesz a kelés. De az egészben az a legfantasztikusabb, hogy nem kell eröltetnem, ráállt a szervezetem magától, és mindeközben nem vagyok fáradt, még kávét sem kell innom :-).

És még egy kis motiváció ezúttal egyik olvasómtól, aki 1 hónapja paleozik és a napokban számolt be tapasztalatairól: az egyéb számos pozitív érzés, változás mellett, mely ez idő alatt bekövetkezett, fogyott 6kg-ot is úgy, hogy a korábbi próbálkozásai mind kudarcokkal zárultak :-). Azt hiszem mindannyiunk nevében megérdemli a gratulációt, és további sikereket kívánunk neki! Csak így tovább 🙂

Szóval ha célod, hogy egészséges légy (és ez a fogyást is jelenti, hisz ahogyan mondtam, a hízás az első rendellenességeket mutató jelek közé tartozik), nincs más dolgod, mint jó ételekkel feltankolni a hűtőt, kamrát, sütni-főzni és nem győzöm eleget hangsúlyozni, MOZOGNI! Felejtsd el a rettentően megerőltető karido edzéseket, helyettük az edzésed is legyen paleo. Keresd a tippeket a Cukormentesen és kapd össze magad. Ha júliusban vagy utána mész nyaralni, még van időd bombaformába hozni magad :-). És ahogy valaki mondja, első az egészség, a fogyás csak pozitív “mellékhatás”. És jelen esetben ez tényleg így is van!

P.S. Már csak pár napig tart a JÁTÉK, kattints, lájkolj, ossz meg, és pár nap múlva már vacsorázhatsz is! Részletek a Cukormentesen! LE NE MARADJ!

Na ettől hízol!

Szinte mindennap megkapom azt a kérdést, hogy, hogy mondhatom azt valakinek, hogy fogyasszon több zsírt, amikor a zsírtól el fog hízni??? Ha ezt elhiszed, akkor bizonyára azt is, hogy a kalóriát, amit beviszel mind el kell égetned edzéssel, és nem fogsz hízni, sőt fogysz majd??? Én benne vagyok, csak 1 valaki jelentkezzen, akinek ez bevált, és meg is tartotta a súlyát, közben nem vált pszichotikussá a kalóriaszámolgatástól, és az emésztése  is rendben van. Nnna…ideje lesz rendbe rakni a dolgokat, mert a tisztán látás jó dolog, de mégis mindenki homályos szemüveget hord.

Ha az emberek nagy részét megkérdezed arról, hogy mi a legártalmasabb a hamburgerben, akkor azt fogják válaszolni, hogy a zsíros hamburger fasírt. Nos, ha a hús nem fertőzött, akkor jelzem, hogy sokkal kevésbé ártalmas a “zsíros hús” a hamburgerből, mint az őt körülölelő zsemle. Az étkezési zsírtól senki nem hízott még el, a szénhidráttól viszont a társadalom nagy része!

Na de menjünk szépen sorban, és vizsgáljuk meg az elhízás okait:

Az a mondás miszerint égess el annyi kalóriát, amennyit bevittél egyszerűen HAMIS. A szervezeted ettől jóval bonyolultabban működik egyrészt, másrészt a kalória számolgatás, és a maraton kardió előbb-utóbb súlytöbblethez vezet, mintsem veszteséghez. És ez persze, hogy az idegrendszert is kicsinálja, hiszen, a szerencsétlen ott áll a mérlegen és tépi a haját, miközben nem érti, hogy ma miért mutat többet az a fránya masina, mint tegnap, holott ledolgozott minden egyes kalóriát.

Vékonynak lenni nem csak esztétikai kérdés, de egészségi is, hiszen amikor valaki elkezd hízni, akkor a teste külsőleg is jelzi, hogy bent valami nagyon nincs rendben. A fogyás, illetve a testsúly megtartása nem nukleáris fúzió, sőt: a kulcs abban áll, hogy együttműködj a testeddel és ne harcolj ellene, mert a végén ő majd jól megbosszulja.

Az emberek nagy része azt hiszi, hogy azért hízik, mert nem éget el elég energiát, csak elfelejti azt, hogy a teste igenis nukleáris fúzió, mintsem ilyen egyszerűen működnének a dolgok. Megvan az a bizonyos belső mérce, ami mindenkinél más és más, és ezt a mércét a hormonok állítják be. Tehát nem a kalóriáidon múlik, hogy a szervezeted mikor kezd el raktározni, hanem a hormonok diktálásán. Különben is egy kemény kardió edzés után újra éhes leszel, a szervezeted szénhidrátért kiált, hisz kellőképpen hozzászokott, és az ördögi kör el is indul.

Bizonyára mindenki tudja, hogy több napon keresztül lehet élni étel nélkül. Ez azért van, mert a szervezetnek van energia tartaléka, amit azért raktároz el, mert alapvetően túlélésre és reprodukcióra lett kódolva. Szóval csinálhatsz te bármit, a tested folyton tartani fogja azt a bizonyos energia szintet. Ha agyonkínzod kardióedzéssel, akkor megköveteli az utánpótlást, és előbb utóbb visszahízol. De ugyanez fordítva is működik: ha hízni akarsz és elkezded túlenni magad, akkor hízni is fogsz, egy darabig! Amint leállsz a zabálással, a szervezeted azonnal elkezdi visszaállítani az energiamércéjét, és visszafogysz. Valójában a test beállítaná magát arra a bizonyos ideális testsúlyra, amiből megvan a túlélési energiája, de ekkor közbeszólnak a szénhidrátok, a természetes folyamat pedig borul.

Az inzulin felelős a vércukorszint egyenletesen tartásáért. Minél több szénhidrátot visz be valaki, annál több glükóz keletkezik a vérében, amihez több inzulin kell, hogy gyorsan visszaállítsa a rendet. Az inzulin a felesleges glükózt a sejtekbe, a májba és az izmokba küldi, viszont ezeknek a tárhelye nem feneketlen zsák. Amint telítődnek a raktárok, a glükóz szépen zsírrá alakul és lerakódik, a folytatást már tudjátok. A dárgajó nyugati életmód alapvetően magas szénhidrát fogyasztással jár, aminek következtében az inzulin szint folyton magas, hiszen küzd a rengeteg vércukor ellen, és ha magas az inzulin szint, a leptin (ami az éhségérzet jelzéséért felelős) kikapcsol, így jöhet a folyamatos túlevés, hiszen az agyad nem érzékeli a jóllakottságot, pusztán amikor “szétrepedsz”, avagy nem fér több. ..és ez mind lerakódik szépen a zsírsejtekben 🙂

A következő lépés a folyamatban az inzulin rezisztencia, amikor a sejtek már nem kapják meg a szükséges energiát a vércukorból, mert rezisztenssé válnak a magas inzulinra, így az összes glükóz lerakódik, te pedig csak még éhesebb vagy, hisz a szervezeted a szükséges energiaszintjéért üvölt. Egy idő után meg már azért eszel mert kövér vagy, és nem azért vagy kövér mert eszel…az agyad követelőzik, és mégsem kap semmit, pedig csak eszel-eszel. Nos ez köszönhető a rengeteg szénhidrátnak és a rengeteg hozzáadott cukornak, amit üdítővel, joghurttal, sütivel, ízesített vízzel stb beviszel.

Folyt. köv.

P.S. Még tart a JÁTÉK a Cukormentesen, NE MARADJ LE!!!!

Megennélek, de túl husi vagy…

Sokat gondolkodtam már a nyers és főtt étel hasznosságán illetve haszontalanságán, de azon is, hogy a nyerskoszt és a húsmentes életmód hívői miért akarják mindig “megtéríteni” az embert. A legérdekesebb az, hogy a paleolit táplálkozás a vegánok tetszését is elnyerte, DE! persze marad a sopánkodás, hogy a “tökéleteset miért kell elrontani a hússal?”.

Régóta foglalkoztat ez a kérdés, hiszen jó pár évvel ezelőtt én is próbálkoztam a vegetáriánus vonallal, de rövid ideig sikerült csak fenntartani, és akkor is csak többé-kevésbé, valahogy mindig csalnom kellett. A tofu “sajnos” nem győzött meg, sőt a szója fasírt sem, úgyhogy néha lecsúszott egy kis husi. Pár napja a párommal beszélgettem erről a témáról, és most mesélte el, hogy pár évvel korábban egy előadáson járt, ahol a húsmentes élet előnyeit hangsúlyozták, és olyannyira hiteles és meggyőző volt az előadó, hogy Eli (Elemérnek hívják a páromat) is hagyta magát a hév sodrásával szállni, elhagyta a húst, és majdnem egy teljes évig tartotta is. Elmesélte az élményeit ennek kapcsán, melyek nagyban egybevágtak az enyémekkel, csak ő további fejleményekkel is bírt a hosszabb időtartam miatt.

Az első pár hétben tisztulást érzett mind testileg, mind lelkileg, több energiát, jobb közérzetet, nagyobb kreatív érzéket. Egy idő után viszont elmúlt a szépsége a dolognak, és ami következett az sokkal inkább fáradékonyság volt, súlyvesztés, gyengeség…aztán elérkezett a pont, amikor azt mondta magának, hogy eddig és nem tovább, és újra elkezdett húst enni.

A vegetáriánusok a húst tekintik a legnagyobb ellenségnek, ahogy a vegán nyerskoszt hívők is, utóbbiak viszont a főzést-sütést is teljesen megvetik azzal érvelve, hogy a magas hő hatására az ételek tönkremennek, toxinok szabadulnak fel belőlük, nem adják meg a megfelelő tápanyagot, sőt mi több, károsak is. A hús kapcsán nem mennék bele mélyen, hogy miért utasítják el, hisz nagyjából mindenki tudja, hogy ez egyik ok az “állatkínzás”, a másik ok pedig a “köszvény”. A nyerskoszt diéta Steve Pavlina nevéhez fűződik, aki forradalmi elgondolásával, meggyőző érvrendszerével és személyiségével igen komoly tábort tudhat magáénak az interneten, és ez olybá gyűrűzött, hogy szinte feleslegesen keres az ember kritikát a nyerskoszt diétára, nem is talál, hiszen hívei azonnal a földbe döngölik a szólni vágyót.

Lehet, hogy most engem is a földbe döngölnek, de azért elmondom a gondolataimat ezzel kapcsolatban. A vegán nyerskoszt diétára való átállás szinte kivétel nélkül együtt jár egy “boldog, felszabadult, energikus” fázissal, ami teljesen érthető, hiszen a tartósítószerektől, gabonától, tejtermékektől való felszabadulás ezt eredményezi. A következő látványos észrevétel a fogyás, így aztán nem is véletlen, hogy a mai “fogyiklub” társadalom számos tagja odavan ezért a diétáért. Vannak olyanok, akik már-már, vagy valóban betegesen lefogytak, de ők is azzal érvelnek, hogy minden teljesen rendben van, hisz “ki mondja meg, hogy mi a normális testsúly?”. A nagy fogyás mellett, sokukra jellemző a szürkébe hajló sápadt arc, romló fogak, hulló haj, töredező körmök, energiátlanság. Persze erre is van magyarázat: a fogak romlását és a haj hullását bizonyára genetikailag örökölte az egyén, az energiátlanság, sápadtság pedig a tisztulás része…na igen, a vitaminoktól, ásványi anyagoktól, aminosavaktól való tisztulás része, melynek jeleit egyértelműen küldi a test, csak megoldás helyett magyarázatokat szolgáltatnak. Ha valaki IBS-ben (irritábilis bélszindróma) szenved vagy Candida-ja van, a nyerskoszt diétát választva igen rosszat tesz magával, hiszen a rengeteg gyümölcscukor rontani fogja az egészségileg amúgy sem kecsegtető helyzetét.

A vegán nyerskoszt diéta hívők azt is szokták mondani, amit a párom is megfogalmazott: sokkal tisztább lelkiállapotba kerülnek, avagy keresztény megfogalmazásban “közelebb kerülnek Istenhez”. Ebben pusztán az az érdekes, hogy a test éhezése a lélek éhezését is megköveteli. Egy hiánytáplálkozás eredményeképpen a hormonháztartás is felborul, csökken a szteroid hormonok termelődése (tesztoszteron/ösztrogén), ami libidó csökkenéssel, menstruáció kimaradással is jár, társul hozzá a fáradtság és az elhivatottság, nem véletlen tehát, hogy az ember lelkiekben keresi a táplálékot a maga hite szerint.

Gillian McKeith 51 éves brit vegetáriánus táplálkozás szakértő, holisztikus táplálkozás hívő, tv műsor vezető. Sajnos nem a legjobb példa az egészséges életmódra, de műsorai nagyon jók voltak:

Félreértés ne essék, nem lejáratni akarom a vegán nyerskoszt diétát, sőt látom annak a pozitív oldalát is: igenis jó néha ilyen napokat tartani, akár heti egyszer-kétszer, vagy néha beiktatni egy ilyen ebédet-vacsorát. Nagyon különleges és nagyon klassz is egyben, pláne nekünk paleosoknak, akik csak a húst hiányolnánk az adott étkezésből, de nem gondolom, hogy egy ilyen életforma hosszú távon jó választást, helyes utat jelent. És nem a gondolat miatt, hanem a test táplálása miatt. A nyers ételekre, zöldségekre, gyümölcsökre nagyon nagy szükségünk van, de ez nem jelenti azt, hogy főzve, párolva, sütve ne kellene ennünk, sőt. Személy szerint imádom a marha carpacciot és a sashimit is, de nem gondolom, hogy jót tennék magammal, ha a húsokat csak nyersen fogyasztanám. Rengeteg nyers zöldséget és gyümölcsöt eszem, de a húst sosem hagynám el, főként azért sem, mert kipróbáltam, és nem azt kaptam, amire vártam.

Olyan érzésem van a nyerskoszt diéta létrejötte kapcsán, hogy egy óriási lázadás a nyugati táplálkozási szokások ellen, de egyben a ló túlsó oldala is. És jól tudjuk, hogy a szélsőségek semmiben sem jók, mért pont az étkezésben lennének azok?

A paleolit táplálkozás ha úgy vesszük, számos közös pontot mutat a nyerskoszt diétával, hiszen a nyers zöldésgek és gyümölcsök itt is meghatározó szerepet töltenek be, de az “ősember módjára” mi is eszünk és meg is sütjük a húst, a magokat és azok pelletjeit pedig előszeretettel használjuk sütéshez, főzéshez. Tehát valahol közép úton járunk a nyugati táplálkozás és a vegán nyerskoszt diéta között. Én személy szerint azt gondolom, hogy a nyers ételeknek nagyobb számban kell jelen lenniük étkezéseinkben, mint főtt, sült vagy éppen párolt társaiknak, de ez távolról sem jelenti a “főtt étel” kiszorítását.

Ami az állatkínzást, antibiotikumokkal való kezelést, embertelen állattenyésztést illeti: igen mindannyian tudjuk, hogy van ilyen, de azt is, hogy vannak rendes körülmények között nevelt állatok is. A változás elérése érdekében nem a hús bojkottálása a cél (legalábbis szerintem), hanem a nem megfelelő körülmények között nevelt állatoké, és ezáltal a nagy élelmiszeripari cégeké. Keressünk kis termelőket, bio gazdaságokat, és megbízható helyeket, ahonnan nyugodt szívvel ehetünk húst és tojást. Lehet, hogy csak kis lépésekben de csak így bízhatunk valamiféle változásban. A természet nem vegetáriánussá nevelte az embert, hanem húsevővé (is). Ahogyan az állatok lelegelik a növényeket, a nagy állatok megeszik a kis állatokat, úgy mi is megesszük azt, ami nekünk való. Ez a természet rendje, ez biztosítja a körforgást.

Végezetül pedig mindenki válassza meg a saját maga útját, vállalja a felelősséget, de ne tessék elfelejteni, hogy minden döntésnek következménye van. Hogy milyen? Az majd kiderül :-).

P.S. Csatlakozzatok a holnapi (május 19.) Food Revolution Day (Élelmiszer Forradalom Napja) Cukormentes összefogásához, mely azt hivatott megmutatni, hogy az igazán egészséges élelmiszerekből is lehet kreatív és gourmet ételeket főzni

 

Tüntesd el a narancsbőrt 2 nap alatt!

A narancsbőrről nem lehet eleget beszélni, pláne a strandszezon küszöbén :-). A nők ilyenkor szinte bármire képesek kétségbeesettségükben: itt már nincs helye a krémeknek, komoly bevetésre van szükség, gondolják sokan. “Drágább krémet veszek, elkezdek tekercselni, elmegyek köpölyözésre, sőt megpróbálom befizetni magam valami csoda narancsbőr eltüntető kezelésre is!” Évek óta ezt csinálják a legtöbben, és bár sosem értek el igazán látványos és hosszú távú eredményt, valahogy mégsem adják fel, és minden nyárelőn újra és újra bedőlnek a pénztárca-fosztogató hamis marketing fogásoknak.

Mielőtt beléptél a boltba megvenni a legújabb krémet, paprika olajat, vagy átlépted a legtrendibb szalon küszöbét, készen állva egy kisebb vagyon kifizetésére, feltetted már azt a kérdést magadnak, hogy : “Mit kell tudnia egy kencének vagy egy gépnek ahhoz, hogy valóban eltüntesse a narancsbőröm?” Bizonyára nem kérdezted meg, vagy ha igen, akkor nem hallgattál a belső hangodra, hanem hagytad a hiúságodat bedőlni a reklámnak.

Ahhoz, hogy a narancsbőr eltűnjön, felszívódjon, megszűnjön, a testünket kell megtisztítani a sok szeméttől. Nincs az a varázskúra ami hatni tudna, ha továbbra is a hagyományos módon étkezel: egy kis péksüti, egy kis fagyi-csoki…ha heti egyszer eszed, akkor is SOK! Amint életmódot váltasz és megszabadulsz a gabonától, cukroktól, tartósítószerektől és tejtermékektől, a szervezeted elkezd tisztulni, amit jelez is majd feléd. Pattanások jelentkeznek néha az arcodon, energikusabb leszel, megszűnik a puffadás érzés (ha volt), vidámabb és nyitottabb leszel, kevésbé stresszelsz, szépül a bőröd. Edzéssel kombinálva az egészséges étkezést még látványosabb lesz az eredmény, hiszen az étkezés és a mozgás kéz a kézben jár.

Tehát, klasszikus nyugati táplálkozás szerint bármit kifizethetsz a reklámokra, a narancsbőröd nem fog eltűnni! Lehet, hogy 1-2 hétre halványabbnak látszik, mert helyileg feszesnek tűnhet a bőr, esetleg tényleg történik ott valamiféle helyi zsírbontás, de mivel a narancsbőr adalékai a testedben keringenek, gyorsan megtalálják a helyüket, és 1-2-3 hét után újra ott állsz a tükör előtt szomorúan, löttyedt, narancsligetes bőrrel és persze csonkított pénztárcával.

Tudom, hogy minden nő türelmetlen, és 2 nap alatt akar változást (ebből él meg rengeteg cég igen jól!), de NINCS gyors változás! Mindennek megvan a maga ideje, ahogy a szalmakalapnak is. Ha több 10 éven át szemetet ettél, és továbbra is azt eszel, akkor csak pénzt lapátolsz ki az ablakon, változás nem lesz. Ha úgy érzed nem vagy képes váltani, akkor ne is tedd….de ne is rinyálj! Fogadd el magad a narancsaiddal együtt és élj boldogan, utazgass abból a pénzből amit az ablakon dobsz ki és éld az életed.

Ha viszont nem tudod és nem akarod magad elfogadni azzal a látvánnyal amit a tükör mutat, akkor legalább tanulj a korábbi évek tapasztalataiból, és ne költs idén is arra, ami már tavaly sem segített. Továbbá, ha nem akarsz együtt élni a narancsbőröddel, akkor meg kell hoznod egy döntést, mégpedig azt, hogy valóban akarsz-e váltani. És ha valóban akarsz, akkor ne kifogásokat keress, hanem megoldásokat, partnert, segítséget és LÉPJ! Sosem válhatsz azzá aki lenni szeretnél, ha nem hiszel abban, hogy Te azt megérdemled, ha nem hiszel abban, hogy képes vagy rá, ha nem hiszel saját magadban! De akkor mástól se várd el, hogy higgyen benned…

Egy szó, mint száz: életmódváltással  (élelmiszer+edzés) 1-2-3 hónap alatt (attól függ, hogy honnan indulsz, van akinél már 2 hét is látványos eredményt mutat) valóságos csodákat érhetsz el anélkül, hogy belehalnál és anélkül, hogy  szegényebb lennél sok ezer forinttal. És tudod mit? Ez esetben az eredmény önmagáért fog beszélni, és büszkeséggel tölt el mert TE csináltad, mert MAGADNAK köszönheted! Hozd meg a döntést, és ha nem tudod hogyan kezdj bele, mit csinálj, akkor írj 🙂

Ez nem egy klasszikus motivációs szöveg, ez mind saját tapasztalat! Előbb megélem, aztán megosztom, így érzem csak hitelesnek :-). És igen: nekem már nincs narancsbőröm!

P.S. Kattanj a Cukormentesre és NYERJ EGY VACSORÁT másodmagaddal! Kattints, lájkolj, ossz meg! Ne maradj le SEMMIRŐL!

 

Felejtsd el a fogorvost, felejtsd el a drága fogkrémeket! Légy önmagad fogorvosa!

Lassan két hete már, hogy fogorvosnál voltam egy garanciális tömésen, és már akkor elkezdett foglalkoztatni a kérdés, úgy, hogy most el is kezdem boncolgatni. Engem valahogy rettentő mód nyugtalanít, hogy a mai fogkrémarzenál és fogkefe túlkínálat világában a fogászati rendelők úgy nőnek ki a földből, mint gomba az eső után, és ez bizonyára nem azért van, mert a fogorvosok feltett szándéka éhbérért dolgozni….SŐT!

Köztudott, hogy a fogorvosi szakma az egyik legjobban menő és legjobban fizetett szakma manapság (pár másik mellett), és egy jól fizetett és menő szakma a bizonyítéka annak, hogy a társadalom igen nagy mértékben van rájuk szorulva. Mutasson nekem valaki olyat, akinek nincsenek és nem is voltak soha fogproblémái…bizonyára akadnak, de valószínűleg nem a nyugati társadalomban, vagy ha igen, akkor azokat egy kezünkön meg tudnánk számolni.

Belegondoltatok már abba, hogy pár éve el sem hittük volna, hogy olyan is lesz ,majd, hogy kutya- meg macska kozmetika, fodrászat, körmészet és fogászat??? Ma pedig már minden sarkon akad egy belőlük, és biztos vagyok abban is, hogy néhány év múlva a kutyák és macskák fogai is egyre rosszabb állapotúak lesznek, akárcsak a mieink. Hogy lehet ez???…mondanám, hogy fel nem foghatom, hisz naponta legalább kétszer mosunk fogat, fogselymet és szájöblítőt használunk…de mégsem mondom, mert felfogom. Sajnos van egy olyan érzésem, hogy minél többféle szert használunk a szánk higiéniájának fenntartására, annál jobban fognak romlani a fogaink, és annál esélyesebbek a különféle ínybetegségek is.

És elgondolkodtam a turpisságon:

1. Először is, ott van a fluor. A fogainknak csöppet sem tesz jót, sőt, de mégis ott van minden fogkrémben, a csapvízben és némelyik ásványvizet is dúsítják vele. Mindenféle szenzitív, fogínyvédő, 12 órás védettséget biztosító fogkrém létezik már, fogaink mégsem mutatnak javuló tendenciát, a fogorvosok százával esnek ki az egyetemekről és szétkeresik magukat, mert nekünk egyre rosszabbak a fogaink. (Nézd meg a természeti népeket és a fogaikat…na ők hírből sem ismerik a fogorvost, de nem is nagyon van rá szükségük)

2. Régóta tudjuk, hogy a cukros dolgok nem éppen jók a fogaknak, ehhez képest a szupermarketek felét a cukros kínálat teszi ki.

3. A gabonafélékről immáron tudjuk, hogy olyan fitátokat tartalmaznak melyek hatására az ásványi anyagok (kálcium, magnézium, foszfor stb) nem képesek felszívódni a szervezetünkben, így aztán a csontok és fogak nem igazán tudnak erősödni. Hogyan is tudnának…Ennek ellenére, a gabona a nyugati táplálkozási piramis alapja.

4. A nyugati táplálkozás modern dietetikájának köszönhetően mindenki a “light” ételek világát éli, hiszen a zsírt ellenségként kiáltották ki, így aztán nem is meglepő, hogy a zsírban oldódó vitaminokból igen nagy hiány van. A D és K2 vitamin elengedhetetlen a fogak egészségéhez, de hát ezekből honnan lenne bennünk bármennyi is, ha a naptól el vagyunk tiltva, mert rákot okoz, a bélflóránk meg szét van csapva a gabona, a hüvelyesek, és egyéb adalékanyagoknak köszönhetően???

Hogy mi a megoldás??? Neeeem, nem egy hiper-szuper drága fogrém, és nem is egy ultramodern fogmosószerkenytű, hanem az étkezés, a helyes étkezés, már megint :-). Azzal újra feltöltjük magunkat ásványi anyagokkal és zsírban oldódó vitaminokkal, hogy a fogaink képesek legyenek újra regenerálódni, avagy remineralizálódni és meggyógyulni MAGUKTÓL. Felejtsük el a gabonát és a hüvelyeseket, felejtsük el a finomított élelmiszereket, a tartósított ételeket, és felejtsük el a cukrot (de ne csak a kávéból meg a teából, hanem a felvágottakból, joghurtokból, üdítőkből, szószokból, egyszóval mindenből).

Együnk húst, ami segíti a kálcium és a magnézium felszívódását, együnk jó zsírokat, amik segítenek a zsírban oldódó vitaminoknak hasznosulni, együnk zöldségeket és gyümölcsöket, napozzunk, vagy valamilyen formában pótoljuk a D vitamint, együnk kacsamájat, tőkehalmáj olajat, tojássárgáját az A vitaminért, vajat, vagy pótoljuk a K2 vitamint.

Hogy ez működik-e? Bizonyára idő kérdése, hiszen hosszú időn át romboltuk a fogainkat, 2 nap alatt nem lesz javulás, de íme a saját tapasztalataim: évek óta vérzett a fogínyem, de nagyon, minden egyes fogmosásnál, olyannyira, hogy “társaságban” nem mostam fogat, mert nem volt szép látvány. Mostanáig nem váltottam fogkrémet, pusztán életmódot (kb 3 hónapja) és mostanra egyre kevésbé vérzik már az ínyem, sőt most már csak egy helyről jön vér, és onnan sem mindig. Most már merek “társaságban” fogat mosni. Szóval javulnak a dolgok. Fogkövet sosem szedtek le, és azt most sem kell. A fogínyemet immáron egészségesnek titulálta az orvos, egyetlen neccesebb rész az ami még vérzik, de korábban máshol is vérzett, úgy, hogy ez is rendbe fog jönni, biztos vagyok benne :-).

Eddig Blanx fogkrémet használtam, de ezentúl maximum alkalomadtán fogom használni, helyette 2 tk kókuszolajat jól összekevertem 1/3tk szódabikarbónával, és veszek még hozzá borsmenta olajat a frissesség érzéséért. A recept mától kel életre, úgy, hogy beszámolok ezekről a fejleményekről is :-). De a próbálkozás és a leendő siker, amiben hiszek mindent megér, mert én kijelentem, hogy utálom a fogorvost :-). És ha ezt olvassa csak mosolyogni fog, mert a szemébe is elmondtam már :-).

A hamburger még a penésznek sem kell! (bezzeg az embernek…)

Remélem sokan megnéztétek az Élelmiszeripar RT-t és nagyrészt tisztában vagytok a nagy átverésekkel. Ezúttal egyetlen iparágra szeretnék ráfókuszálni, mégpedig a McDonald’s-ra és mindenre ami hamburger. Olyan sokszor hallani az emberektől, hogy maximálisan tisztában vannak a gyorsételek egészségtelen voltával, van aki fröccsöntött ételeknek hívja a Mekis hamburgert meg húsokat, és mindennek ellenére mégis betévednek némelyek naponta, mások hetente, megint mások havonta, és vannak páran akik sosem ennének ott.

Na de nézzük azokat, akik tisztában vannak azzal, hogy a fröccsöntött műanyag tápértékével egyenlő a mekis hambi meg bigmac, ám mégis kétpofára tolják befele, mondván, hogy annyira finom, hogy egyszerűen nem bírnak neki ellenállni. Na de mégis mi a jó fene lehet finom egy olyan “ételben”, ami a büdös életben nem bomlik le??? Véletlenszerűen létrejött kísérlet bizonyítja, hogy egy 1989-ben vásárolt hamburger mind a mai napig ép és egész, talán kicsit szikkadt a 2007-ből elrakott társaihoz képest…de még a penész sem környékezte meg!!! Mára kész hamburger múzeum állt össze, legidősebb darabja ’89-es, és még egyik sem penészes!

Tudjátok mi a legjobb? Vannak tipikusan olyan dolgok, amiket a Földön semmi más nem képes megenni, csak a “legértelmesebb” lény, a homo sapiens sapiens. Ilyen például a margarin, és ilyen a hamburger meg a bigmac is. Szóval lehet, hogy az embert megáldotta ésszel az Úristen, csak épp a használatát nem állította folyamatosra…szemben az állattal, ami mindig és minden pillanatban az ösztöneire hallgat, és nem dől be holmi kémiai handabandának.

Ami a meki húspogácsát illeti, jól tudjuk, hogy agyon van tartósítva, főként sóval, így aztán nem véletlen, hogy nem bomlik le. Apropó, azt tudtátok, hogy sz@r van a húspogácsában? Lehet, hogy nem mindegyikben, de nagy eséllyel igen sokban? És azt, hogy volt már aki belehalt 1 hamburgerbe, mert az ürüléktől E-Coli fertőzött volt a hús??? És miután ez bebizonyosodott a gyártó még 2 hétig nem hívta vissza azt a hússzállítmányt? És a per még mindig folyik…Biztos sokan mondjátok, hogy ez lehetetlen, hisz meg kell felelni mindenféle higiéniai körülményeknek, meg az EU-s meg amerikai szabványoknak bla bla bla…persze, de kérdem én, ezek a szabványok mit tesznek akkor, amikor a vágóhídon az éppen frissen alkalmazott, nem túl gyakorlott kolléga véletlen átszaggatja a beleket és a tartalmuk rámegy a húsra??? És, hogy ez milyen ritkán, avagy gyakran fordul elő? Nos az ott dolgozók, vagy éppen ex dolgozók nyilatkozatai szerint napi szinten…és mi van azzal a hússal, amit átmosnak klórral meg ammóniával, hogy fertőtlenítve legyen??? Az fincsi lesz majd elfogyasztva, az tutti 🙂

És ha azt hiszitek ezt én találtam ki, akkor nézzétek meg azt a videot és az összes többit, és mielőtt átlépnétek a meki ajtaját mérlegeljetek! Apropó: azt tudtátok, hogy Svájcban már nincs Meki, és Oroszországól is kipaterolják őket? Mert nem feleltek meg bizonyos elvárásoknak, és pénzzel szerették volna ezt kiegyenlíteni, csak nem dőltek be nekik…

De a hús mellett ott van még a másik igen érdekes alkotóelem, a hamburgerpogácsa, ami egyszerűen nem lesz penészes, bármit is csinálsz vele. Egy zacskóban tartott paleo “kenyér” 2 napon belül penészes, a klasszikus bolti kenyerek pedig 1-2-3 nappal bírják tovább, összetételük függvényében. Hogy lehet akkor, hogy a hambi pogácsa egyszerűen sosem penészedik meg??? Lehet, hogy valójában nem is kenyér???…nos elég valószínű, hisz még a penésznek sem kell…bezzeg az embernek, aki szombaton vagy vasárnap családi programként éli meg a mekis kiruccanást, és a gyerekeket is feltankolja egy jó nagy adag ízfokozóval, tartósítószerrel és műanyaggal.

Az ember jóízűen falatozza a hamburgert, de ha az egyébként kenyeret evő kutyájának macskájának adná a hamburger pogácsát, akkor az egy-két szaglás után hátat fordítana neki, mert az állat ösztöneit nem tudják becsapni holmi ízfokozókkal meg glükózszirupokkal. És ha valaki a fejébe venné, hogy otthon elkészíti a mekis hamburgerpogácsát, akkor íme az összetevők:

Dúsított liszt (fehérített búzaliszt, maláta liszt, niacin, csökkentett mennyiségü vas, tiamin mononitrát, riboflavin, folsav, enzimek), víz, fruktóz- glükóz kukorica szirup, cukor, élesztő, szójabab olaj és / vagy részlegesen hidrogénezett szójabab olaj, tartalmaz 2 %-ot vagy kevesebbet a következők közül: só, kalcium-szulfát, kalcium-karbonát, búzasikér, ammónium-szulfát, ammónium-klorid, tészta kondicionálók (nátrium-sztearoil laktilát, datem, aszkorbinsav, azodikarbonamid, mono-és digliceridek, etoxilált monogliceridek, monokalcium foszfát, enzimek , guar gumi, kalcium-peroxid, szójaliszt), kalcium és nátrium-propionát (tartósítószer), szója lecitin.

Jó étvágyat hozzá :-)!

Én inkább egy jó kesudióval dúsított csokis muffint készítettem 🙂

A receptét katt paleo “nutella” receptjére és adjatok hozzá 2 tojást, egy kis vizet, hogy legyen könnyen keverhető az állaga, vágjatok bele bármilyen magfélét vagy diófélét, 1kk szódabikarbónát, adagoljátok muffin papírba és mehet a sütőbe. A folyékony csokis belsőért 160 fokon 15-20 percig süssétek, a szilárdabb, de nem száraz állagért 25-30-at.

P.S. Elindult az első Cukormentes játék!!!! Nyerj két főre szóló vacsorát a Papírtigris étterembe!

Katt, Lájk, Megoszt! Részletek a Cukormentesen!Játssz, ne hagyd ki!

 

 

Sárga kontra fehér! Most akkor együnk tojást, vagy ne???

Beígértem nektek már a koleszterin témánál, hogy visszatérek a tojásra, mert az önmagában is megér egy külön bejegyzést :-). Világ életemben imádtam a tojást, de persze megvolt nekem is az az időszakom, amikor igyekeztem eltitkolni azok elől, akik ellene kampányoltak, hogy én azért néha szoktam enni :-). Egy nagyon kedves személyi edző ismerősöm például rettentően odafigyel az étkezésére, 3 óránként eszik (na én már itt elvesztem a fonalat), és persze tojássárgát soha…avagy maximum néha sütiben.

Nem értettem, hogy hogyan lehet kidobni azt a finom részt a tojásból….visszaemlékszem, hogy gyermekkorunkban anyukám cukorral vagy mézzel keverte ki a tojássárgáját nyersen, ha köhögtünk, és imádtuk :-). Ezek után olyan nehéz volt megbarátkozni a gondolattal, hogy erről igazából le kellene mondani (persze akkoriban még a cukor is más szerepet játszott az életünkben, de ez most más kérdés)…De hál’Istennek nem is barátkoztam meg vele, aztán jól ki is derült, hogy a megérzésem, vagy valami belső hang ezúttal is jót sugallt, hiszen a tojássárgája igen egészséges.

Azoknak akik a koleszterinnel hozakodnának elő, üzenem lapozzanak kicsit vissza, már túlléptünk ezen a témán, és tisztáztuk, hogy a koleszterin nem egy betegség, hanem életünk és sejtjeink létezésének előfeltétele, az úgynevezett magas koleszterin pedig szintén nem maga a betegség, hanem annak a gyulladásnak az eredménye, amit a test a magas koleszterin csoportosítással próbál megoldani.

Na de nézzük mi van ezzel a csodás tojással, ami persze csak akkor őrzi meg hatékonyságát, ha jófajta. Szóval a 2-es 3-as kóddal megpecsételt tojásoktól nem sok mindent várhatunk…sőt, abban sem vagyok biztos, hogy a mellett, hogy a főzésben betöltik a tojás szerepét, bármi másra is képesek jótékonyan hatni. Érdemes rámenni a 0 és 1-es kodú tojásokra (biotojások), illetve a háztájiakra, ahol tudjuk, hogy mivel etetik a tyúkokat, illetve hagyják-e őket szabadon rohangálni és zöldet csipegetni. Amennyiben nem…hát max a hajunkra kenhetjük a tojást, az lehet, hogy erősebb és fényesebb lesz tőle, de erre sem vennék mérget :-(.

Nézzük a tojás sárgáját és fehérjét, aztán ki-ki maga döntse el, hogy hogyan fogyasztja a továbbiakban.

A sárga tele van “jófajta” zsírokkal, és olyan zsírban oldódó vitaminokkal, mint az A, D, E vagy K. Ezek mellett B1 (tiamin), B6 és B12 vitamint, kálciumot, vasat, foszfort, cinket, folsavat (elengedhetetlen a DNS és RNS szintéziséhez), lutein és zeaxantin karotenoidokat (antioxidáns) tartalmaz. Ha jobban belegondolunk, akár szuper-élelmiszer is lehetne a tojássárga, annyira sokféle hasznos anyagot tartalmaz nagy mennyiségeben…és egyesek ezt kidobják, majd beszedik ezeket az anyagokat kemikáliák formájában…elmegy az eszem, de tényleg.

Ehhez képest, a tojásfehérje, ahogy a nevében is benne van fehérjét tartalmaz, és igen, többet, mint a sárga. De mi van ha az ember túl sok fehérjét visz be zsírok nélkül??? Egyszerű, a zsírban oldódó vitamin raktárát teljesen kimeríti. Annyi lenne pusztán a kérdés (nehogy bent ragadjon :-)), hogy az emberek tényleg azt hiszik, hogy a természet teljesen feleslegesen, sőt mi több a káros hatás érdekében tett a proteinek mellé zsírokat??? De hát mi magunk is így épülünk fel. A hús mellett ott van az izom meg a zsír is. Zsír nélkül nem tudnánk létezni…

Belegondoltatok abba, hogy hogyan nőnek fel azok a gyerekek, akiknek a szülei bedőlnek az élelmiszeripari marketingnek? Hisz minden táplálék tanácsadó és dietetikus azt mondja: jaaaaj csak zsírt ne! Egy csepp olajnál több nem kell, az 1,5-ös tej a tutti, a szírszegény sajtok és joghurtok, a tojásfehérje omlett, a frissen facsart gyümölcslevek meg a gabonás-gyümölcsös müzli…..nagyon kemény, és a gyerekek nagy része tényleg ezen indítja el élete fejlődési szakaszát…hát hogy legyen ezek után erős és ellenálló a szervezete? Minek köszönhetően mégis? A gluténnak, az UHT tejnek amiben már semmi hasznos nem maradt, vagy a cukroknak és a rostmentes leveknek (amik bár frissen facsartak, a rostok nélkül mégis csak cukorbombák)…Szomorú és elgondolkodtató.

Visszatérve a tojásra: akármennyire is egészséges, és akármennyire is fontos a fogyasztása a szervezet számára, a mérték ezúttal is érték. Napi 2 tojásnál többet nem ajánlott (hosszú távon nagyon nem jó!) fogyasztani, de napi 1-2 tojás nagyon ajánlott! Szerintem ez is egy olyan mondás, amit mindenki ismer már gyerekkorából, de senki nem magyarázta el, hogy ez miért is lehet. A baj az, hogy a tojásnak nincs se foga, sem lába, mint az állatoknak, sem toxinokat nem képes termelni a behatolók ellen, ahogyan a növények teszik. Mivel alapvetően a sárga a jövendő élet, a fehérjének azt meg kell védenie, ezért a proteinjeinek nagy része antimikrobiális tulajdonsággal bír, ami nagy mennyiség fogyasztása, vagy szivárgó bélszindróma esetén ránk is negatív hatással lehet. Ezért nem ajánlatos az autoimmun betegeknek tojásfehérjét fogyasztani.

Szóval, akik allergiásak a tojásra, azok igen nagy valószínűséggel magára a fehérjére “allergiásak”, azaz legyengült emésztőrendszerüket kikezdik ezek az antimikrobiális fehérjék. Megoldás lehet számukra csak a sárga fogyasztása.

Remélem hasznos volt, és végiggondoljátok ezentúl, hogy mit esztek meg, illetve dobtok ki a tojásból, és hát nem utolsó sorban, mit adunk a következő generáció felcseperdőinek egészséges reggeliként!

Múlt héten sütöttem egy igen nagy sikerű kókuszos paleo muffint, amit megosztok veletek is 🙂

Kókuszos paleo muffin

Hozzávalók: 260g gesztenye liszt+ kókusz (én gesztenyelisztből kicsit többet tettem, mint kókuszból)
140g kókusz olaj
4 tojás
80g xylit (nyírfacukor)
1 teáskanál szódabikarbóna
kb 1,5dl víz
szeder (más gyümölcs)

Elkészítés: A gesztenyelisztet, a kókuszt és a szódabikarbónát összekeverjük. A tojás sárgáját habosra keverjük a nyírfacukorral, majd hozzáadjuk a liszthez a kókuszolajjal együtt. A tojásfehérjét felverjük 1 csipet sóval, majd lassan hozzákeverjük a masszához úgy, hogy ne törjön teljesen össze. Közben a vizet is lassan adagolhatjuk, ha látjuk, hogy nagyon kemény és nem lehet keverni. Olyan jó laza, de nem folyós massza lesz a végére. 1 marék szedret belevagdosunk, a többivel díszítjük. (bármilyen más gyümölcs lehet)
160-170 fokos sütőben sütjük kb 30 percet, de ellenőrizzük fogpiszkálóval, hogy ragad-e. A gesztenyeliszt miatt hamar bebarnul, de nem kell megijedni, nem fog megégni addig amíg át nem sül rendesen.
Ha akarod muffin papírba pakolgatod, ha nem akkor süti formájúra csinálod, csak tegyél alá sütőpapírt 🙂 Ínycsiklandó!

P.S. Katt a Cukormentes Facebookra az új csokis gesztenye receptért, edzés tippekért és LIKE, hogy képben légy 🙂

Schobert Norbi vércukra az egekben! Veszélyben az Update???

Drága Olvasóim! Azt gondoltam ma végre behozom az elmaradásaimat, és megosztom veletek az új paradicsomos paleo”kenyér” receptemet meg a kókuszos muffinét, de hát egy olyan “építő jellegű vitára” hívták fel a figyelmemet, ami nagyon elszomorít és nem hagyhatom szó nélkül.

Mivel sem a Szendi Gábor írásait sem a Schobert Norbi oldalait nem követem, így jól le is maradtam a kettejük “építő jellegű vitájáról”. Arról hallottam korábban, hogy ketten leültek már megvitatni a táplálkozás nagy dolgait, és úgy gondoltam, hogy ez igenis tiszteletre méltó, két intelligens ember, aki tiszteli a másikat és annak a munkásságát, így cselekszik. De sajnos ennek olyan folytatása lett, ami eltörölte egy szempillantás alatt a tiszteletet belőlem.

Lehet, hogy ti jobban ismeritek a történteket, én nem is mennék bele részletesen, csak pár szóban: elvileg a Norbi a kenyérfesztivál kapcsán támadta a paleot, illetve megalapozatlan vaskalapos dogmaként interpretálta, ami az emberek félrevezetéséről szól. Erre Szendi úgy reagált, ahogyan a legtöbb ember szokott krízishelyzetben, felvette a “legjobb védekezés a támadás” pózt és kikezdte az Update termékeket, mondván, hogy hozzáadott glutént, tartósítókat tartalmaznak, meg hát ugye számos gabona termék is van. Norbi erre a kutyaharapásra szőrével reagált, mondván, hogy nem csak ő gazdagszik meg az updateből, hanem a Szendi is a könyvekből, meg különben is, Szendi Gábor ne legyen már mindenkinél okosabb, hisz az update mellett komoly dietetika és szaktudás áll….

Röviden ezek zajlottak, én meg csak fogom a fejem, és nem hiszem el, hogy idáig süllyedtünk. Szendi Gábor egy pszichológus, aki szeret olvasni és fordítani, NEM! ő a paleo atyja jelzem, akkor sem, ha Magyarországon az írásai/fordításai miatt sokan így gondolják. Szóval nem értem, hogy minek kell őt támadni… Szendi hisz valamiben, ahogyan a Norbi is, és mindketten dolgoznak azért amiben hisznek. Hisz nincs is annál jobb dolog, mint amikor az ember azzal foglalkozhat és abból élhet meg, amit igazán szeret, ami igazán foglalkoztatja. Mindannyian erre vágyunk nem-de?

Csak mi a jó fenéért kell egymásnak esni???? Na meg is válaszolom gyorsan a kérdést egy fanyar, ám mégis igaz viccel:

Szent Péter ellátogat a pokolba, és miközben körbevezetik, hallgatja az Ördög magyarázatát:

-Ezek itt a németek. Nagyon nagy védőbástyát kellett felállítsak köréjük, mert rengeteg a bűnük, és folyton ki akarnak mászni a gyehenna tisztító tüzéből, pedig ezt már nem úszhatják meg.

-Ezek az oroszok. Egy centivel sem jobbak a németeknél, dupla őrség kell, hogy visszatolják a menekülni akarókat.

-Hűha, ennél az üstnél nincs őrség! Hogy-hogy?-kérdezi Szt. Péter.

-Ezek a magyarok!-válaszolja az Ördög. -Ide nem kell védelem, ezek visszahúzzák azt, aki megpróbál kimászni!

Hát igen, sajnos tényleg így van, még azokban a körökben is, ahol azt hinnénk megvan a kellő értelmi- és érzelmi intelligencia. De úgy tűnik mégsem….

Azt gondolom, hogy mindenki cselekedjen a saját belátása szerint, hiszen ahogy mondani szoktam, a fejünk nem csupán dísz a nyakunkon, így nem ártana néha használni is. Én a paleot nem Szenditől “tanultam”, mégis azt mondom, hogy jöhet bármilyen Update, Atkins, Makrobiotikus, 90 napos stb diéta, én paleo maradok az tutti. És nem azért mert a Szendi szimpi, hisz semmit nem tudok róla, nem is azért, mert a Norbi nem szimpi, hisz róla sem sokat tudok, hanem egyszerűen azért, mert nekem bevált! És ha 3 hónap alatt ennyire sok jó eredményt mutathatok fel, akkor ez már csak jobb lehet, és ez nekem mindent megér!

Ráadásul azt ne mondja senki, hogy a tartósítószerek jók…meg azt sem, hogy a gabona vagy a tej azért jó nekünk, mert már az ókori egyiptomiak meg Jézus is evett-ivott olyat. Ezt senki nem vonja kétségbe, hogy több ezer éve van gabona és tejfogyasztás, azt viszont mindenki elismerheti, aki egy fikarcnyit is foglalkozott az élelmiszeriparral, hogy a mi tejünknek meg a mi gabonánknak az ég-világon semmi köze nincs ahhoz, amit 2000 vagy több ezer évvel ezelőtt ettek. Ma már van génmanipuláció, és olyan vegyipar, ami rendesen megvetette a lábát az élelmiszeriparban! Aki nem látta a videot, nézze meg! És ezt Schobert Norbi sem vitathatja el senkitől, hiszen ezt amerikai kutatók készítették azért, hogy ne csak a felsőbb körök, hanem a pórnép is tisztában legyen azzal, hogy ma már csak a biznisz számít, az egészség nem igazán oszt, különben mi maradna a gyógyszeriparnak?…És még egy kérdés: ha a paleo egy áltudomány, félrevezetés és alaptalan is, akkor vajon mitől fél a Schobert Norbi, és miért fektet energiát a felesleges támadásába? Hisz előbb-utóbbi ki fog derülni, hogy neki van igaza …vagy lehet, hogy mégsem, és van félnivaló? Veszőben a “húsos fazék”???….

Szóval én maradok az, aki voltam, tapasztalok, gyógyulok és megosztom veletek, hogy Ti eldöntsétek, mit is akartok igazán 🙂 Hogy mi a jó? Azt én nem tudom, én csak azt tudom, hogy nekem mi a jó! És nekem jó ez a Cukormentes életforma, hiszen elmúlt a narancsbőröm, a HPV-m is “elpárolgott”, a feleslegesen agyonkezelt lábköröm gombám úgy tűnt, el, hogy már beletörődtem, hogy együtt kell élnem vele, tele vagyok energiával, el sem tudom képzelni mozgás nélkül a napjaimat, és egyszerűen imádok kísérletezni a konyhában :-). Adél barátnőm, aki szintén paleo, csak szuperlatívuszokban tud nyilatkozni, a kedves párom ha nem is teljesen paleo, csak light, máris több energiával bír. Mi lenne, ha teljesen paleo lenne? :-). Ezeket az élményeket a közvetlen környezetemben tapasztalom, és minden ponton visszaigazolást nyer a döntésem.

És ami a hab a tortán: külön öröm, hogy másokon is segíthetek, és a tapasztalataim arra sarkallnak másokat, hogy megkeressenek, segítséget kérjenek! Ez csodálatos érzés, és csak elszomorít, hogy egyesek tényleg azt hiszik, hogy a megoldás az, ha a másikat “visszahúzzák”, nehogy ki tudjon mászni :-).

P.S. Ne felejtsd a Facebookot! az új paradicsomos “kenyér” receptért, és egyéb újdonságért Katt és LIKE!

Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!