Az utóbbi időben vált világossá számomra, hogy óriási homály fedi a paleo étrend követői között a VAJ-at, sőt mi több, a legtöbben magabiztosan kijelentik, hogy a vaj nem paleo. Persze a miértje már-már evidensnek tűnhet, így nem is kerül sor arra a bizonyos “miértre”, elvégre a vaj egy tejtermék, a tejtermékek 98%-a pedig nem paleo, így aztán “nyilván” a vaj sem az….vagy mégis??? 🙂
Nagyon érdekes, hogy a szűklátókörűség, be nem vallottan is sokak kedvence: valami legyen fehér, vagy legyen fekete, minek a sok variálás….de kérem, ha minden ennyire egyszerű lenne, higgyétek el, bazira unatkoznánk :-). Ez a vaj téma sem tartozik a vagy fekete vagy fehér intervallumba, mivel igaz, hogy tejtermék, de mégsem úgy, ahogy az összes többi.
Hogy egyszerű legyen a dolog: a tej vízből, tejcukorból, tejfehérjéből és tejzsírból áll (+vitaminok, ásványi anyagok, növekedési hormonok) össze. Az ismert tejallergiákat véve alapul, gyorsan kikövetkeztethető, hogy a tejfehérje (kazein) és a tejcukor (laktóz) teszi leginkább kérdésessé a tejfogyasztást, de emellett számos más tényezőt is érdemes szem előtt tartani. Ezekről a korábbi írásaimban olvashattok.
De visszatérve a tej összetételéhez: maradt a tejzsír, amiről úgy istenigazából nem sok rossz mondható el, sőőőt! És ez a tejzsír, amit köpüléssel választanak el az írótól, maga a VAJ! A csodálatos vaj, amit méltatlan módon kezelünk/kezelnek a paleolit étrendben, hiszen ha a kókuszzsír a szuperzsír, akkor a vaj az európaiak kókuszzsírja :-), arról nem is beszélve, hogy a vajfogyasztásnak korábbiak a gyökerei, mint a kókuszzsírfogyasztásnak.
Igen, tudom, ott vannak az allergiások, illetve az a kérdés, hogy süthetünk-e vajban?
Az allergiák terén jó hír, hogy a vajra a tejallergiások (kazein és/vagy laktóz) igen-igen elenyésző százaléka érzékeny, de még ennek az elenyésző százaléknak is létezik megoldás. Aki nem érzékeny rá, az vesse bele magát nyugodtan a vajfogyasztásba (persze itt is a legeltetett marha tejéből köpült az igazi, és piacokon rá is lehet akadni, sárgás színű), sőt tükörtojást és rántottát is süthet benne, ill egy-egy paleo palacsintát is finomabbá tehet egy kis vajjal :-). Aki érzékeny lenne rá, az meg készítsen/vásároljon ghee-t, avagy tisztított vajat, és aki komolyabb sütésekre használná (pl. húsok), az szintén a ghee-t használja. Míg a vaj gyorsan ég, a ghee nem, így biztonságosan hevíthető :-).
VAJ szuper-összetevők
X Faktor (K2 vitamin)
Weston Price kutatása során rájött, hogy a szívbetegségért és a fogak romlásáért egy bizonyos, általa X akitvátornak/faktornak nevezett tényező hiánya a felelős. Később az egyismeretlenes egyenlet megoldódott, és az X aktivátor/faktor K2 vitaminként vált ismertté. A K2 vitamin felel az egészséges csontozatért, hisz D vitamin társaságában beépíti a Ca-t és foszfort a csontokba. Ezek nélkül a rengeteg kálcium lerakódik, meszesedést, vesekövet okozva. Ebből egyenesen arányosan következik, hogy a K2 vitamin felelős a “tiszta” érfalakért, védi az ereket a lerakódásoktól és ezáltal bennünket is a szív- és érrendszeri megbetegedésektől. A K2 vitamin megfelelő jelenléte felelős a száj baktérium szintjének megfelelő arányáért, melynek hiányában fog- és ínyproblémák lépnek fel.
Sokan tartanak a D vitamin túladagolástól: ezért is a K2 vitamin a felelős, mármint annak a hiánya!
És, hogy miben van K2 vitamin: a vajban (a legelő állatok tejéből származóban!!! A gabonával táplált tehén tejéből készült vaj, már nem ugyanaz.), héjas kagylókban, legeltetett állatok belsőségeiben. (Íme még egy érv a belsőségek mellett!)
A K1 vitamin, ami a legtöbb zöld növényben megtalálható K2 vitaminná alakul a szervezetben, de érdemes tudni, hogy a K1 felszívódása sokkal gyengébb a K2-nél, így érdemes a K2-t pótolni megfelelő étrenddel, étrendkiegészítővel.
Akik véralvadásgátlót szednek, bánjanak óvatosan a K vitaminnal.
Vajsav
Gyulladásgátló, immunrendszer erősítő, rendbe hozza a bélflórát, véd a Candida elszaporodása ellen, rák megelőző hatással bír és remek “gyógyszere” az emésztőrendszeri autoimmun megbetegedéseknek: Crohn betegsék, áteresztő bélszindróma stb.
A vaj konjugált linolsavakat (CLA) tartalmaz, amik kedvezően hatnak a fogyókúrára. A CLA tabletták helyett, tessék inkább jó házi vajat fogyasztani :-).
Vitaminok és ásványi anyagok
A legeltetett állatok tejéből származó vaj gazdag A, E vitamin, szelén, jód és béta karotin forrás. A jó vaj elárulja magát a sárgás színével, amit a béta karotin kölcsönöz neki. A fehér, “sápadt” vaj bizonyára nem legeltetett állatok tejéből készül.
Koleszterin
A paleosok már tudják, hogy a kolszterin nem maga az ördög, aki viszont olvasna ez ügyben, kattintson. A vaj koleszterin tartalma a “jó” koleszterin (HDL) szintjét emeli, védelmet nyújtva ezáltal a szív- és érrendszeri megbetegedések ellen, illetve gondoskodik a szexualitásért felelős hormonok megfelelő szinten tartásáért (ösztrogén, progeszteron, tesztoszteron).
Ghee készítése házilag
A ghee/ghí a szintiszta, avagy 100% vajzsír, amit készen is megvásárolhatunk, de otthon is elkészíthető. Ez esetben is igen fontos a vaj minősége, de a mennyisége is, mert nem igazán éri meg kis mennyiségekkel bohóckodni a konyhában :-). 1kg vajat nagyon alacsony lángon elkezdünk hevíteni. Forrás közben leszedjük a habot a tetejéről. akkor van kész, amikor egy sárga olajos folyadékot látunk az edényben, az alján pedig a vaj minimális “tej” részét (fehér anyag) látjuk teljesen elkülönülve. Ezt leszűrjük egy sűrű szitán és kész is a tisztított vaj :-).
Zárásképpen: a VAJ PALEO! Fogyasszátok bátran. Ha valaki mégis érzékeny lenne rá, készítsen gheet :-).
Ez azért jó hír nem? Elvégre a vajnak fantasztikus íze van….hiába, valamit tudnak a franciák :-).
Irodalom:
http://articles.mercola.com/sites/articles/archive/2010/12/07/why-is-butter-better.aspx
http://www.westonaprice.org/food-features/why-butter-is-better
http://fr.sott.net/article/5996-Revelations-interdites-sur-le-beurre
http://empoweredsustenance.com/5-reasons-why-butter-is-a-superfood/
P.S. Kövess A Facebookon is a friss gasztro- és edzéstippekért! Ha ismerkedsz a paleoval, kérdéseid vannak vagy pusztán csak szeretsz finomakat enni, tarts velem a fitPALEO reggelin 🙂
Én is így gondolom ezeket:) sőt, a kókuszolaj után (meg a palm kernel oil után, amit még sehol se láttam) ebben van a legtöbb közepes láncú zsírsav 🙂 legalábbis nem tudok mást.
ha a vaj paleo, akkor a margarin is, ami pálmazsírból készül, legalább annyira bele lehet magyarázni mint a vajba.