cukormentes

Vitaminok a tányérodon

Nagyon sokat beszéltem már azokról az ételekről, amik nincsenek jó hatással a szervezetünkre, az emésztésünkre, és bár néhány hátra van még belőlük, úgy döntöttem, most inkább a paleo szupersztárokat sorakoztatom fel 🙂 Mert vannak olyan ételek, amik különösen jó hatással vannak szervezetünkre, sőt mi több, már-már multivitamin kapszulaként funkcionálnak. A vitaminszedést, mint olyan sosem támogattam, mert rengeteg olyan vitamin van a piacon (sőt inkább azt mondom, hogy a legtöbb vitamin), amit hiába szedünk, nem képes a szervezetünk feldolgozni.

A jó minőségű vitamint is akkor érdemes szedni, ha az étkezéssel nem tudjuk bevinni, vagy a helyes étkezés ellenére és hiányunk van belőle. Ilyen például a D vitamin: elengedhetetlen a csontok egészségéhez, a magnézium felszívódásához, de a helyes étkezés mellett is könnyen hiányunk lehet belőle. Ezért is fontos az éltető napsugarak kihasználása, nem pedig mindenféle rákkeltő krémekkel való testelfedés és menekülés előlük.

De nézzük azokat az ételeket, amiket minden áron érdemes beiktatni az életünkbe-étrendünkbe, hiszen egy tápláló reggelinél-ebédnél-vacsoránál nincs jobb multivitamin.

Belsőségek

A XXI. század átlagembere, de főleg a nők csirke- és pulykamellen szocializálódott, hiszen minden más hús le lett írva, mondván, hogy egészségtelen, zsíros és hizlal stb. Nos hölgyeim és uraim: ezt jó lesz elfelejteni, és a fehér húsok mellé mindenképp érdemes beiktatni a halakat, vörös húsokat és a BELSŐSÉGEKET! Máj, zúza, szív, velő, nyelv…egytől egyig vitaminbombák, arról nem is beszélve, hogy olcsón elérhetők, hiszen a modern táplálkozás kellően kiszorította őket. Visszagondoltatok már arra, hogy ha nagyszüleitek és dédszüleitek is csak a csirkemellet ették volna felkopott volna az álluk???

Ők mindent megettek, amit csak lehetett és milyen jól tették! Ott van például a MÁJ: sokak számára csemege a libamáj, de semmilyen más májat nem hajlandóak megenni, mások pedig hidegrázást kapnak már a hangzásától is. Pedig milyen finom, mennyire tartalmas és tápláló: tele van A vitaminnal, B6, B12 vitaminokkal, foláttal, vassal, foszforral, cinkkel, szelénnel, arról nem is beszélve, hogy a benne lévő koleszterin segít megkötni a D vitamint a nap sugaraiból. A szív, a vese, a velő mind hasonlóan kimagasló táplálékforrás, csak újra fel kellene fedezni őket :-).

Egy jó velős csonttal sok munka nincs, csupán fel kell tenni vízben főni, majd ha megfőtt kirázni a csontból a velőt, sózni, borsozni, és egy szuper paleo kenyérpótlóval isteni vacsora lehet belőle. A csontvelő ráadásul kiemelkedő kálcium, magnézium és foszfor forrás, a zselatinról nem is beszélve, ami az ízületek egészségéért tesz igen sokat. Ha emésztőrendszeri problémáid vannak vagy tönkrement a bélflórád, a velő remek “gyógyszer” lehet :-).

A sertésagy (hű lelki szemeimmel látom a fintorgásokat) gyerekkorom disznóvágásainak fő csemegéje volt :-). És mivel az öcsém hasonlóan fintorgott, én sütöttem ki az egészet vajban, majd megfűszereztem és betoltam :-). Most is összefut tőle a nyál a számban, úgyhogy hamarosan pótolom a hiányosságot.

Húsvétkor Erdélyben bárányt vágni szokás 8nincs főtt sonka) és a bárány belsőségeiből készül az a bizonyos “drob”, amit az év minden napján meg tudnék enni. Az összes báránybelsőséget meg kell főzni, majd ledarálni. A darált masszát fűszerezni, tojással “összeragasztani”, petrezselyemzölddel színesíteni, majd egy tepsiben kisütni úgy, hogy a közepébe főtt tojásokat sorakoztatunk. Olyan mint az egybe fasírt és a stefánia vagdalt gourmet változata, mert ízben mindkettőt magasan veri.

Szóval mielőtt multivitaminra váltanál, inkább próbálkozz a belsőségekkel :-). DE!!! Nem bírom elégszer hangsúlyozni: mind a belsőségek, mind bármilyen más hús csak szabad tartásból avagy, biotenyésztésből származva tudja megadni azt a valódi táplálékot amit remélünk és elvárunk tőle. A hormonkezelt, fényt és füvet sosem látott állatok húsa sajnos inkább káros, mint egészséges :-(.

Spenót

Hát nem véletlen, hogy Popeye olyan izomgyerek volt Olive pedig egy szerencsétlen szétesett csaj, kettejük közül csak Popeye evett spenótot :-). Ez a zöld levelű növény, amit legtöbben csak spenótfőzelék formájában ismernek szintén remek vitamin forrás, hiszen A, C és K vitaminban gazdag, mellettük pedig  folátban és mangánban sem szűkölködik. Kóstoltad már nyersen saláta formájában? Isteni!

Kelkáposzta

Remek C vitamin forrás, mellette pedig A és K vitamint, valamint mangánt tartalmaz. Nagyon könnyen kezelhető étel, így elég jól variálható: eheted nyersen, levesbetétként, hússal rakottan, főzelékként, de kelkáposzta chipset is készíthetsz kis kókuszolajjal és fűszerekkel.

Erjesztett ételek

Az egyik legismertebb jótékony hatású erjesztett ételünk a savanyú káposzta. A káposztát már az ókori egyiptomiak is termesztették és gyógyító hatásai miatt szent növénynek tartották. A savanyú káposzta az egyik legolcsóbb C vitamin forrás, mindemellett nagyon jó támogatója emésztőrendszerünknek, magas rosttartalommal bír. Tartalmaz még B1 és B3 (niacin) vitamint, karotint, valamint foszfort, káliumot, kálciumot, magnéziumot és nátriumot. Nagyon egészséges erjesztett ételek származnak még Ázsiából, úgy, mint a miso, kimchi (kóreai savanyúság), vagy a kombucha tea (Kínában a halhatatlanság italának hívják).

Puhatestűek

A polip, csiga vagy éppen a tintahal mind-mind “multivitamin tabletták”: a B vitaminok mellett tartalmaznak C és A vitamint, vasat, foszfort, cinket, szelént, mangánt és rezet. A legtöbben azért viszolyognak tőlük, mert nem tudják elkészíteni…pedig nagyon egyszerű :-). Nem kell hozzá más, mint egy kis vaj, fokhagyma és só, majd pillanatok alatt megsütjük :-).

Sajnos nem vagyunk egy tengerparti ország, de fagyasztott állapotban illetve piacokon beszerezhetők ezek a finomságok :-).

Hínár

Soha életemben nem ettem még, de egyre inkább remélem, hogy fogok, mert nagyon jó dolgokat olvasni róla. Mindamellett, hogy remek jód forrás, főleg nekünk paleosoknak, akik nem “junk food”-on és tartósított élelmiszereken élünk, esetleg jódozatlan tengeri sót használunk különösen fontos a jód pótlása a jó pajzsmirigy működésének biztosításáért. A hínár mindemellett magas rosttartalommal bír és jó hatással van az emésztésünkre is.

Tojássárga

Tele van “jófajta” zsírokkal, és olyan zsírban oldódó vitaminokkal, mint az A, D, E vagy K. Ezek mellett B1 (tiamin), B6 és B12 vitamint, kálciumot, vasat, foszfort, cinket, folsavat (elengedhetetlen a DNS és RNS szintéziséhez), lutein és zeaxantin karotenoidokat (antioxidáns) tartalmaz. Ha jobban belegondolunk, akár szuper-élelmiszer is lehetne a tojássárga, annyira sokféle hasznos anyagot tartalmaz nagy mennyiségeben.

 

 

A sor természetesen itt nem ér véget, de a teljesség kívánalma nélkül ezeket az ételeket mindenképp érdemes beiktatni a mindennapi étrendünkbe, hisz mindamellett, hogy vitaminbombák, jóval több eséllyel hasznosulnak szervezetünkben, mint a laboratóriumban előállított szervetlen vitaminok :-).

Szóval vegyétek és egyétek, nyíljatok meg gasztronómiailag és használjátok ki a természet adományait, mert ott vannak a megoldások nem a dobozokba zárva pasztilla formájában! Még egyszer hangsúlyozom: nem a vitaminok ellen beszélek, pusztán a természetes megoldást javaslom kezdeti alternatívaként. Ha mégsem elég a tápanyagokból bevitt vitamin, akkor jöhet a kapszula, de mindenképp légy észnél, és szerves vitaminra költsd a pénzt, ne dobd ki az ablakon feleslegesen :-).

P.S. Katt a Cukormentesre az új receptekért, tippekért, edzésötletekért! Like, hogy képben légy az egészséggel 🙂

 

Attól, hogy gluténmentes, még NEM egészséges!

Sokan kérdezik, hogy mit gondolok a glutén-mentes lisztekről meg egyéb glutén mentes drága, ám könnyen elérhető termékekről. Hát őszintén szólva semmi jót :-).

A gluténmentes kifejezés manapság szinte egyenértékű az egészségessel, holott inkább csak kevésbé károsnak tekinthető valamilyen szinten, ám más szinten az inkább hagyjuk kategória. A legelterjedtebb és legközkedveltebb gluténmentes ételekre térek ki ebben az írásban, a többi trendi “köretnek való” egy másik írás tárgya lesz. Nos lássuk a rizst és a kukoricát (a szóját már tárgyaltuk)!

Rizs

Személy szerint sosem voltam rizs fan, ami biztos abból is adódik, hogy gyerekkoromban nem sűrűn fordult elő, lévén, hogy azt nem termesztettünk a kertben :-). Anya néha készített piláfot (rizses hús), de ezzel igazából ki is merült. Az egyetem alatt persze ment a puffasztott rizs, de valahogy mindig fellángolásszerűen, néha 1-2 hónapig folyamatosan, aztán akár 1 évig is szünetelt. Az utóbbi években éves szinten kevesebb, mint 2x-3x ehettem, így érthető, hogy nem kellett lemondanom róla :-). Na de itt most nem is én vagyok a lényeg, hanem inkább azok, akik napi szinten fogyasztják és még azt is hiszik, hogy egészséges. Jelentem nem az, bár kétségtelen, hogy a klasszikus gabonánál pár fokkal jobb, hisz glutén mentes, de ebben ki is merül az előnye.

A rizsnek igen magas a glikémiás indexe (80 körül van, attól függően, hogy mi készül belőle), így a vércukorra csöppet sincs jó hatással. Ha dietetikusunkat kérdeznénk (már ha lenne olyan, de az sem feltétlenül előny, ha nem elég felvilágosult az illető), akkor az bizonyára a barna- vagy vadrizst ajánlaná egészségesebb alternatívaként…de sajnos nem feltétlenül lenne igaza. Attól, hogy a rizsben nincs glutén, tartalmaz más olyan védekező mechanizmusokat (lektinek, szaponinok, proteáz inhibitorok), melyek a saját védelmét szolgálják a természetben, de csöppet sem kedvezőek az emberi szervezet számára. Minden növénynek van valamilyen szintű védekezőmechanizmusa, a lényeg pedig a mennyiségen van. A gabonáfélékben nyilvánvalóan magas ez az arány, és a szervezetünk nem tud megbirkózni vele, így áteresztő bélszindrómát eredményezhetnek, amiből elsődlegesen következnek a különféle autoimmunk betegségek.

Tehát: minél primitívebb, feldolgozatlanabb a rizs, annál több benne a számunkra káros anyag. Éppen ezért van az, hogy Ázsiában, ahol egy egész kultúra épül a növény köré, nem barna- vagy vadrizst esznek, hanem feldolgozott fehér rizst. Kevésbé káros, hiszen nincsenek már benne kedvezőtlen fehérjék, ugyanakkor nem más, mint 100% szénhidrát zéró tápanyagtartalommal, zéró ártalmas fehérjével, magas glikémiás indexel, ami rengeteg mozgást igénylő életmód mellett akár ártalmatlan is lehet (a rengeteg mozgás alatt nem napi 1 óra edzést értek!!!). A barna vagy vadrizs különleges kezelést és feldolgozást igényel ahhoz, hogy elveszítse azokat az anyagokat amikkel árthat nekünk, és ez nem merül ki egy sima áztatásban és főzésben :-(.

Ami mindenképp útravaló a rizs kapcsán: ha valakinek inzulin rezisztenciája, I-es vagy II-es típusú cukorbetegsége van, felejtse el a rizst (minden formában!). Ha valaki rengeteget mozog, nincs autoimmun betegsége, nincs túlsúlya és szereti a rizst, akár fogyaszthatja is mértékkel. A paleolit táplálkozást folytatók körében vannak olyan irányzatok melyek követői a rizst nem csupán kompromisszumként kezelik, hanem beiktatják az étrendjükbe rizstészta, rizstej, rizsliszt és egyéb termékek formájában….szívük joga, de mielőtt valaki azért kezd rizsezni, mert Ázsiában is sok rizst esznek és magas az átlag életkoruk, az ne felejtse el, hogy Ázsiában sok halat, algát, tengeri herkentyűt és zöldséget is esznek, a cukorfogyasztásuk pedig köszönő viszonyban sincs az európaiakéval vagy amerikaiakéval…és az orvoslásuk sem!

 

Kukorica

A csemege zsenge kukorica, avagy a “tejes töröbúza” erdélyiesen igen nagy kedvenc volt nálunk is, mindig nagy fazékkal főztünk belőle abban a rövid időszakban amíg igazán tejesek voltak a kukoricaszemek (ha körömmel felhasítod a nagyon zsenge kukoricának a szemét, fehéres folyadék távozik belőle, ezért tejes)…és persze imádtuk :-). Sajnos ez a finomság az egyik lehető legrosszabb választás amit tehetünk “egészséges életmód” kapcsán, hisz bár gluténmentes mégis tartalmazza azokat a bizonyos fehérjéket (lektinek, szaponinok, proteáz inhibitorok).

A kukorica az egyik legkedveltebb nyersanyag az élelmiszeriparban, hisz rengeteg minden kivonható belőle, így aztán szinte mindenben benne is van kukorica keményítő vagy éppen glükóz szirup formájában, de műanyagot is készítenek belőle. A kukorica önmagában magas vas- és B vitamin tartalommal “bírt”, amiből persze semmi nem jut abba a glükózszirupba, amit a bacon-től a téli szalámin keresztül, a hamburgerzsömléig szinte mindenbe beleraknak. Azért “bírt”, mert a génmódosítás következményeiről nem sok mindent tudunk, illetve arról sem, hogy a tápanyagállomány milyen módon változik…arról nem is beszélve, hogy mi vagyunk a tesztalanyok, hisz “rajtunk tesztelik” annak hosszú távú hatását. A génmódosítás a növény ellenálló képességének javítását szolgálja (lévén, hogy a talaj már teljesen kiszipolyozott állapotban van a legtöbb helyen, és nem adja meg a szükséges tápanyagokat a növénynek…és nyilván az embernek sem), ámbár annak biológiai hatásai az emberre nézve még nem ismertek.

Mindemellett a kukorica glikémiás indexe szintén magas, 80-tól tendál fölfele, annak függvényében, hogy mi készül belőle. Erdélyben van egy olyan mondás, hogy a “disznó is a kukoricától hízik”, azaz, aki sok kukoricát eszik, ne csodálkozzon, ha egyre nagyobbra terebélyesedik :-).

Szóval amikor glutén mentes lisztet veszel és azt gondolnád, hogy marha egészségesen táplálkozol, jobb ha megnézed, hogy mi van benne, és ha kukorica vagy szója, akkor hagyd is ott. Nem mellesleg rengetegen allergiásak is a kukoricára (jómagam is) úgy, hogy halovány fogalmuk sincs róla, mert nem lesz tőle kiütésük, meg egyéb látványos megnyilvánulásuk sem…a szervezet viszont még sincs jóban vele. Egy ilyen alattomos ételallergia megakadályozhatja az ásványi anyagok, vitaminok felszívódását, savas hatást eredményezhet és gyengítheti az immunrendszert, autoimmun betegségeket okozva. Érdemes tehát utána járni, mert lehet, hogy az egészségünk múlik egy “szimpla” alattomos ételallergián.

Aki esetleg azzal jönne, hogy Magyarországon tilos a génmódosítás: nos a szomszédos Romániában nem az, és esküdni mernék, hogy van átvándorlás :-). A csomagolásokon pedig úgy tudom, nem kötelező feltüntetni, hogy génmódosított-e az illető hozzávaló vagy sem…szóval marhára kivagyunk segítve :-).

 

 

Ilyen Paleo linzert sütöttem ma 🙂 Recept hamarosan a Cukormentesen:

P.S. Katt a Cukormentesre, még tart a JÁTÉK az egészséges maglisztekért, ne maradj le róla, meg az új receptekről sem!!!

Kókuszolajat a drága kencék helyett! Frissítsd fel a fürdőszobapolcodat, spórolj pénzt, varázsolj csillogó bőrt!

 

“A paleo “túl drága”!- én nem engedhetem meg magamnak”- hallom folyamatosan, és egész egyszerűen nem tudok mit lépni rá, csak szétteszem a kezem. Hogy lenne valami túl drága, amiből elhagysz egy csomó-csomó mindent??? Nem kell többé édesség, üdítő, pékáru, tejtermék, konzervek, lekvárok, hüvelyesek és hadd ne soroljam tovább…lényegében véve egy paleos számára a szupermarket befér egy kisboltba, hiszen a szupermarketből alig tud bármit is venni. Arról nem is beszélve, hogy a gyógyszert, az orvosi és kórházi kezelést pedig nem adják ingyen….hosszú távon pedig ez lesz a vége, ha az ember nem figyel :-(.

Na de nézzük mitől is drága a paleo: drágák a maglisztek. Rendben, de ezek nélkül is lehet egészségesen élni zöldségen, húson, gyümölcsön, tojáson, néhanapján pedig mindenkinek beleférhet egy magliszt, akinek korábban belefértek az egyéb egészségtelen dolgok. És így van ez az összes többi termékkel is. Drága az édesítő? Ne édesíts, vagy édesíts minimálisan, hiszen a paleo erről szól! Drága a lekvárfőzés steviával? Ne főzz lekvárt, hisz az csak kompromisszum a paleoban és csak mértékkel fogyasztható…inkább fagyaszd le a gyümölcsöt, úgy sokkal kevesebbet veszít jó tulajdonságaiból. Drágák a magok? Nem kell állandóan magot enni, de néha biztosan belefér, hisz a piacon a natúr magok olcsóbbak a sózott, pörkölt, tartósított bolti társaiknál. Drágák a tejpótlók (kókusztej, mandulatej, törökmogyorótej)? Nem kell őket mindenáron fogyasztani, sőt ezeket nem is igazán lehet mindennap fogyasztani….de ha jól belegondolunk egy csomag 4db-os gyümölcsjoghurt, 3 db túró rudi és 2l kóla árából máris kijön :-)) Csak gondolkodni kell, mert átcsoportosításról szól az egész!

Drága a kókuszolaj!!! NA EZ A KEDVENCEM! A kókuszolaj, avagy kókuszzsír a legszuperebb dolog a világon, hiszen a főzés mellett rengeteg dologra jó, amit most mind felsorolok…és ha átutaljátok nekem azt a pénzt amit azokra a termékekre szoktatok költeni 1 éven át amiket én most kiiktatok és kókuszolajjal helyettesítek, akkor bizonyára jó ideig lesz fedezetem arra, hogy csak veletek foglalkozzak 100%-ban és dolgoznom már ne is kelljen…Hmmm? Gondolom senki nem készítette még elő a pénztárcáját 🙂

Na lássuk azt a KÓKUSZOLAJat és a felhasználását SÜTÉS/FŐZÉSen kívül (kókuszolaj=kókuszzsír):

 

Általában:

Antibakteriális hatású

Gyulladáscsökkentő

Gombaölő

Antioxidáns hatású, véd a szabadgyökök ellen

Vírusölő (HIV is)

Segíti a tápanyagok felszívódását

Nincs toxikus hatása

Gátolja a rákos sejtek terjedését

 

Testápolás/Higiénia

  1. Hidratáló testápoló: este fürdés után használd a teljes testre
  2. Hidratáló arcápoló: este arctisztítás után kend be vele az arcod
  3. Szemkörnyékápoló: használd este a szemkörnyéken szemkrém helyett vagy alá (puffadás, táskák ellen szuper)
  4. Gyantázás, epilálás után az igénybe vett bőrre tökéletes ápoló és gyulladáscsökkentő
  5. Hajpakolás: száraz és nedves hajra egyaránt alkalmazható (a tökéletes hatásért egész éjszakára is fent hagyhatod zuhany sapkával)
  6. Sminklemosó: használd vattakorongon ahogyan a klasszikus sminklemosódat is használtad
  7. Borotválkozás előtti szer: előkészíti, felpuhítja a bőrt
  8. Borotválkozás utáni szer: nyugtatja az irritált bőrt
  9. Masszázs olajként is kiváló
  10. Naptej: használd a káros kemikáliák helyett, a kókuszolajnak fényvisszaverő hatása is van, megvéd a leégéstől és hidratáltságot biztosít
  11. Bőrradír: keverj cukrot (igen ide használhatsz cukrot!! :-)) a kókuszolajhoz és radírozd át a tested
  12. Vágások, karcolások, horzsolások kezelése: a kókuszolaj védőréteget képez a kórokozókkal szemben és gyulladásgátló hatásának köszönhetően segíti a gyógyulást
  13. Csípésekre: megszünteti a viszkető, égető érzést
  14. Szúnyogriasztó: keverj borsmenta kivonatot a kókuszolajba, kend be a szabad felületeket és védd magad a szúnyogoktól
  15. Ajakbalzsam: ha natúr kókuszt eszel, érezhetően balzsamossá válik az ajkad, pedig be sem kented. A kókuszolaj is puhává, bársonyossá “varázsolja’ az ajkakat.
  16. Fogkrém: szódabikarbónával keverve sokkal egészségesebb és természetesebb választás az agyonreklámozott habzó, fluoros kemikáliáknál

És mindemellett sütni és főzni is lehet vele! Hát mutassatok ettől univerzálisabb természetes anyagot 🙂

Elég sokat spóroltam nektek nemde? 🙂 Szóljatok, ha utalnátok 🙂

Mielőtt bármit is leírnánk érdemes előszedni a józan paraszti eszünket, mert az mindig a helyén van! Drága az egészség??? Nos csak és kizárólag TŐLED függ 🙂

P.S. Katt a Cukormentesre a folyamatosan frissülő receptekért, egészség- és edzés tippekért… hogy képben légy az egészséggel :-)!skóta

Paleo meggyes piskóta sült, katt a receptért:

Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!