Nagyon sokat beszéltem már azokról az ételekről, amik nincsenek jó hatással a szervezetünkre, az emésztésünkre, és bár néhány hátra van még belőlük, úgy döntöttem, most inkább a paleo szupersztárokat sorakoztatom fel 🙂 Mert vannak olyan ételek, amik különösen jó hatással vannak szervezetünkre, sőt mi több, már-már multivitamin kapszulaként funkcionálnak. A vitaminszedést, mint olyan sosem támogattam, mert rengeteg olyan vitamin van a piacon (sőt inkább azt mondom, hogy a legtöbb vitamin), amit hiába szedünk, nem képes a szervezetünk feldolgozni.
A jó minőségű vitamint is akkor érdemes szedni, ha az étkezéssel nem tudjuk bevinni, vagy a helyes étkezés ellenére és hiányunk van belőle. Ilyen például a D vitamin: elengedhetetlen a csontok egészségéhez, a magnézium felszívódásához, de a helyes étkezés mellett is könnyen hiányunk lehet belőle. Ezért is fontos az éltető napsugarak kihasználása, nem pedig mindenféle rákkeltő krémekkel való testelfedés és menekülés előlük.
De nézzük azokat az ételeket, amiket minden áron érdemes beiktatni az életünkbe-étrendünkbe, hiszen egy tápláló reggelinél-ebédnél-vacsoránál nincs jobb multivitamin.
Belsőségek
A XXI. század átlagembere, de főleg a nők csirke- és pulykamellen szocializálódott, hiszen minden más hús le lett írva, mondván, hogy egészségtelen, zsíros és hizlal stb. Nos hölgyeim és uraim: ezt jó lesz elfelejteni, és a fehér húsok mellé mindenképp érdemes beiktatni a halakat, vörös húsokat és a BELSŐSÉGEKET! Máj, zúza, szív, velő, nyelv…egytől egyig vitaminbombák, arról nem is beszélve, hogy olcsón elérhetők, hiszen a modern táplálkozás kellően kiszorította őket. Visszagondoltatok már arra, hogy ha nagyszüleitek és dédszüleitek is csak a csirkemellet ették volna felkopott volna az álluk???
Ők mindent megettek, amit csak lehetett és milyen jól tették! Ott van például a MÁJ: sokak számára csemege a libamáj, de semmilyen más májat nem hajlandóak megenni, mások pedig hidegrázást kapnak már a hangzásától is. Pedig milyen finom, mennyire tartalmas és tápláló: tele van A vitaminnal, B6, B12 vitaminokkal, foláttal, vassal, foszforral, cinkkel, szelénnel, arról nem is beszélve, hogy a benne lévő koleszterin segít megkötni a D vitamint a nap sugaraiból. A szív, a vese, a velő mind hasonlóan kimagasló táplálékforrás, csak újra fel kellene fedezni őket :-).
Egy jó velős csonttal sok munka nincs, csupán fel kell tenni vízben főni, majd ha megfőtt kirázni a csontból a velőt, sózni, borsozni, és egy szuper paleo kenyérpótlóval isteni vacsora lehet belőle. A csontvelő ráadásul kiemelkedő kálcium, magnézium és foszfor forrás, a zselatinról nem is beszélve, ami az ízületek egészségéért tesz igen sokat. Ha emésztőrendszeri problémáid vannak vagy tönkrement a bélflórád, a velő remek “gyógyszer” lehet :-).
A sertésagy (hű lelki szemeimmel látom a fintorgásokat) gyerekkorom disznóvágásainak fő csemegéje volt :-). És mivel az öcsém hasonlóan fintorgott, én sütöttem ki az egészet vajban, majd megfűszereztem és betoltam :-). Most is összefut tőle a nyál a számban, úgyhogy hamarosan pótolom a hiányosságot.
Húsvétkor Erdélyben bárányt vágni szokás 8nincs főtt sonka) és a bárány belsőségeiből készül az a bizonyos “drob”, amit az év minden napján meg tudnék enni. Az összes báránybelsőséget meg kell főzni, majd ledarálni. A darált masszát fűszerezni, tojással “összeragasztani”, petrezselyemzölddel színesíteni, majd egy tepsiben kisütni úgy, hogy a közepébe főtt tojásokat sorakoztatunk. Olyan mint az egybe fasírt és a stefánia vagdalt gourmet változata, mert ízben mindkettőt magasan veri.
Szóval mielőtt multivitaminra váltanál, inkább próbálkozz a belsőségekkel :-). DE!!! Nem bírom elégszer hangsúlyozni: mind a belsőségek, mind bármilyen más hús csak szabad tartásból avagy, biotenyésztésből származva tudja megadni azt a valódi táplálékot amit remélünk és elvárunk tőle. A hormonkezelt, fényt és füvet sosem látott állatok húsa sajnos inkább káros, mint egészséges :-(.
Spenót
Hát nem véletlen, hogy Popeye olyan izomgyerek volt Olive pedig egy szerencsétlen szétesett csaj, kettejük közül csak Popeye evett spenótot :-). Ez a zöld levelű növény, amit legtöbben csak spenótfőzelék formájában ismernek szintén remek vitamin forrás, hiszen A, C és K vitaminban gazdag, mellettük pedig folátban és mangánban sem szűkölködik. Kóstoltad már nyersen saláta formájában? Isteni!
Kelkáposzta
Remek C vitamin forrás, mellette pedig A és K vitamint, valamint mangánt tartalmaz. Nagyon könnyen kezelhető étel, így elég jól variálható: eheted nyersen, levesbetétként, hússal rakottan, főzelékként, de kelkáposzta chipset is készíthetsz kis kókuszolajjal és fűszerekkel.
Erjesztett ételek
Az egyik legismertebb jótékony hatású erjesztett ételünk a savanyú káposzta. A káposztát már az ókori egyiptomiak is termesztették és gyógyító hatásai miatt szent növénynek tartották. A savanyú káposzta az egyik legolcsóbb C vitamin forrás, mindemellett nagyon jó támogatója emésztőrendszerünknek, magas rosttartalommal bír. Tartalmaz még B1 és B3 (niacin) vitamint, karotint, valamint foszfort, káliumot, kálciumot, magnéziumot és nátriumot. Nagyon egészséges erjesztett ételek származnak még Ázsiából, úgy, mint a miso, kimchi (kóreai savanyúság), vagy a kombucha tea (Kínában a halhatatlanság italának hívják).
Puhatestűek
A polip, csiga vagy éppen a tintahal mind-mind “multivitamin tabletták”: a B vitaminok mellett tartalmaznak C és A vitamint, vasat, foszfort, cinket, szelént, mangánt és rezet. A legtöbben azért viszolyognak tőlük, mert nem tudják elkészíteni…pedig nagyon egyszerű :-). Nem kell hozzá más, mint egy kis vaj, fokhagyma és só, majd pillanatok alatt megsütjük :-).
Sajnos nem vagyunk egy tengerparti ország, de fagyasztott állapotban illetve piacokon beszerezhetők ezek a finomságok :-).
Hínár
Soha életemben nem ettem még, de egyre inkább remélem, hogy fogok, mert nagyon jó dolgokat olvasni róla. Mindamellett, hogy remek jód forrás, főleg nekünk paleosoknak, akik nem “junk food”-on és tartósított élelmiszereken élünk, esetleg jódozatlan tengeri sót használunk különösen fontos a jód pótlása a jó pajzsmirigy működésének biztosításáért. A hínár mindemellett magas rosttartalommal bír és jó hatással van az emésztésünkre is.
Tojássárga
Tele van “jófajta” zsírokkal, és olyan zsírban oldódó vitaminokkal, mint az A, D, E vagy K. Ezek mellett B1 (tiamin), B6 és B12 vitamint, kálciumot, vasat, foszfort, cinket, folsavat (elengedhetetlen a DNS és RNS szintéziséhez), lutein és zeaxantin karotenoidokat (antioxidáns) tartalmaz. Ha jobban belegondolunk, akár szuper-élelmiszer is lehetne a tojássárga, annyira sokféle hasznos anyagot tartalmaz nagy mennyiségeben.
A sor természetesen itt nem ér véget, de a teljesség kívánalma nélkül ezeket az ételeket mindenképp érdemes beiktatni a mindennapi étrendünkbe, hisz mindamellett, hogy vitaminbombák, jóval több eséllyel hasznosulnak szervezetünkben, mint a laboratóriumban előállított szervetlen vitaminok :-).
Szóval vegyétek és egyétek, nyíljatok meg gasztronómiailag és használjátok ki a természet adományait, mert ott vannak a megoldások nem a dobozokba zárva pasztilla formájában! Még egyszer hangsúlyozom: nem a vitaminok ellen beszélek, pusztán a természetes megoldást javaslom kezdeti alternatívaként. Ha mégsem elég a tápanyagokból bevitt vitamin, akkor jöhet a kapszula, de mindenképp légy észnél, és szerves vitaminra költsd a pénzt, ne dobd ki az ablakon feleslegesen :-).
P.S. Katt a Cukormentesre az új receptekért, tippekért, edzésötletekért! Like, hogy képben légy az egészséggel 🙂